Strona główna/Urząd/Aktualności/Zakończenie roku akademickiego UTW

Zakończenie roku akademickiego UTW

Aktualności 3 Lipca 2014

W miniony poniedziałek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczystość wieńcząca pierwszy rok funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach. Jeszcze tak niedawno pełni wzruszeń i nadziei przeżywaliśmy inaugurację roku akademickiego, by teraz, wzbogaceni o gamę nowych doświadczeń podsumować ten pełen wrażeń rok.

 

Uniwersytet skupia już ponad 250 osób, które uczestniczą w zajęciach komputerowych, lektoratach angielskiego, niemieckiego, włoskiego, zajęciach ogólno-usprawniających, taneczno-ruchowych oraz aerobiku i aquaerobiku. Popularnością cieszy się także malarstwo dla początkujących. Prócz nauki i zajęć ruchowych UTW oferuje także liczne wykłady o różnorodnej tematyce oraz wycieczki i zabawy integracyjne.

„W najśmielszych marzeniach nie sądziłem, że utworzenie UTW spotka się z takim zainteresowaniem i odzewem – powiedział witając zgromadzonych współzałożyciel i koordynator UTW w Czerwionce-Leszczynach Krystian Wyleżoł. - Co bardzo ważne, w miarę upływu czasu zainteresowanie uniwersytetem nie maleje, a wręcz przeciwnie.„Po roku działalności można stwierdzić, że nasza inicjatywa powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach była bardzo potrzebna – dodał Marek Profaska, Przewodniczący Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także współzałożyciel UTW. - Dzięki działaniu wielu osób uniwersytet z powodzeniem realizuje swojej zadania, a szeroki wachlarz zajęć, wykładów i wyjazdów  pozwala studentom na rozwój swoich zainteresowań i pasji”.Inicjatorzy powołania placówki złożyli podziękowania na ręce burmistrza Gminy i Miasta W. Janiszewskiego oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury M. Czajkowskiej.

Gratulacje i podziękowania dla członków UTW oraz twórców placówki składała także Aleksandra Chudzik, wicestarosta powiatu rybnickiego.

 

Na zakończenie II semestru wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali specjalnie przygotowane dyplomy, zaś pięć słuchaczek UTW uhonorowano tytułem „Studenta roku”. Wyróżniono Zofię Chajer, Józefę Szubert, Krystynę Wyleżoł, Anielę Jurochnik i Hildegardę Profaskę.


Wręczono także podziękowania dla wykładowców i prowadzących zajęcia.


Specjalne podziękowania złożono na ręce Tadeusza Wencla - Przewodniczącego Rady Słuchaczy UTW oraz Jolanty Szejki, współautorki projektu „Senior: enter” realizowanego przez członków Uniwersytetu.


„Na przykładzie tego przedsięwzięcia spełnia się kolejna śmiała idea. Wiemy doskonale ze szkół nie buduje się dla nauczycieli, szpitali dla lekarzy, podobnie - Uniwersytet Trzeciego Wieku nie powstał dla inicjatorów idei jego powołania. UTW ma służyć Wam, drodzy słuchacze uniwersytetu. Ciesze się, że przy wsparciu gminy możecie realizować swoje plany i zamierzenia” – podkreślał burmistrz W. Janiszewski.


Gościem honorowym wydarzenia był pochodzący z Bełku profesor Franciszek Marek, który wygłosił wykład „Ranga oświaty dorosłych we współczesnym świecie”.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję zobaczyć popisowy występ członkiń zajęć tanecznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonych przez Izabelę Malik.

Wieczór zakończył się znakomitym, nagrodzonym gromkimi brawami, koncertem związanej z Czerwionką-Leszczynami grupy wokalnej „Panie i Panowie”.

 

Wszystkim zainteresowanym ofertą UTW przypominamy, że już od 8 września w biurze uniwersytetu rozpoczną się zapisy na zajęcia organizowane w kolejnym semestrze.do góry