Strona główna/Urząd/Aktualności/Zakończenie projektu 45+ oswajamy komputer

Zakończenie projektu 45+ oswajamy komputer

Aktualności 4 Lutego 2013
W miniony poniedziałek w siedzibie OSP w Bełku odbyło się zakończenie trwającego od października kursu podstaw obsługi komputera pod nazwą: "45+ oswajamy komputer".

"Był to projekt socjalny, który został napisany przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, a następnie dostosowany do potrzeb mieszkańców sołectwa Bełk – wyjaśnia Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. - Kursy komputerowe organizowaliśmy już wcześniej w Leszczynach i Czerwionce. Tym razem, w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie mieszkańców Bełku, przeprowadziliśmy zajęcia właśnie w tym sołectwie". 

"Spotkaliśmy się z szeregiem pytań ze strony starszych osób dotyczących możliwości zorganizowania tego typu działań. Dzięki współpracy nawiązanej z Miejskim Ośrodkiem Kultury a także Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk udało nam się szybko zorganizować bezpłatny kurs dla zainteresowanych - dodaje Katarzyna Szwan koordynująca projekt.

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Prowadził je wolontariusz, bełkowianin Rafał Grochala.

"Pierwszą "lekcję" rozpoczęliśmy od przybliżenia uczestnikom podstawowych elementów wyposażenia zestawu komputerowego. Następnie nauczyliśmy się podstaw obsługi komputera – tworzenia nowych plików, dokumentów tekstowych, kopiowania, zapisywania. Najbardziej interesujące dla uczestników okazało się korzystanie z internetu, wyszukiwanie danych i korzystanie z poczty elektronicznej" - podsumowuje R. Grochala.

Uczestniczy zgodnie przyznają, że zajęcia sprawiły im wiele radości, dzięki miłej atmosferze okazały się zachętą do dalszego "oswajania" nowinek technologicznych. 

Eugeniusz Ociepka - jeden z uczestników kursu mówi: "Komputer jest niezbędny w dzisiejszych czasach. Przyda się zwłaszcza umiejętność pisania mejli - czyli komunikowania z rodziną i znajomymi".
"Cieszymy się ze taki kurs został zorganizowany, opanowaliśmy podstawy obsługi komputera. W przystępny sposób zapoznano nas z przydatnymi, praktycznymi informacjami. Przyznaję, że brak umiejętności obsługi komputera był moją bolączką i dużą przeszkodą w pracy społecznej" - dodaje Jolanta Szejka, sołtys Bełku, która także uczestniczyła w zajęciach.

Najstarszy uczestnik projektu miał ponad 70 lat. Wszystkie osoby biorące udział w zajęciach na tyle polubiły komputer, że zgodnie deklarują chęć uczestniczenia w kolejnym etapie kursu. 
Na zakończenie ostatniego spotkania "45+ oswajamy komputer" bełkowianie otrzymali z rąk dyrektor OPS-u gratulacje oraz dyplomy ukończenia kursu.
do góry