Strona główna/Urząd/Aktualności/Zakończenie projektu - My są dziołchy z familoków

Zakończenie projektu - My są dziołchy z familoków

Aktualności 22 Lutego 2011
Kto robił na grubie i nie bujoł w obłokach, Tyn se mog mieszkać na familokach...

- mówi jeden z bohaterów etiudy filmowej nakręconej przez uczniów ZS nr 3 w Czerwionce-Leszczynach. Familokowe życie – z garścią tradycji, nutą radości i problemami dnia codziennego obserwowali od września ub. roku uczniowie całego powiatu rybnickiego. A wszystko w ramach projektu "My są dziołchy z familoków", którego uroczyste podsumowanie odbyło się 16 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Latem ubiegłego roku nauczycielki z ZS nr 3 które od lat promują edukacje regionalną na terenie gminy wpadły na pomysł realizacji projektu dotyczącego zabytkowego osiedla w Czerwionce. Inicjatywą udało się zainteresować Fundusz Lokalny "Ramża", a przede wszystkim dzieci, młodzież i nauczycieli nie tylko z ZS nr 3, ale z całego powiatu rybnickiego.

"Nasz projekt wygląda przez każde czerwone okienko familoka, prezentuje stuletnie historie, począwszy od ul. Głowackiego przez Wolności do Mickiewicza. Chcemy pokazać ludziom, ze nie tylko pod ziemią toczą się ciekawe historie. Jeśli chcesz dowiedzieć się co oznacza śląskie 3 x K, jak i dla kogo powstawały familoki, dołącz do naszej ekipy, wspólnie zrealizujemy projekt "My są dziołchy z familoków" - zapraszali do działania pomysłodawcy.

W ramach projektu zorganizowano konkursy: plastyczny, literacki, fotograficzny. Uczniowie uczestniczyli także w szeregu wyjazdów (m.in. do muzeum w Rybniku - gdzie poznali wiele ciekawostek dotyczących tradycji i obyczajów śląskiej rodziny), warsztatów, wykładów, plenerów plastycznych, sesji fotograficznych.

W grudniu do organizatorów napłynęło prawie 200 prac konkursowych ukazujące historie, kulturę, architekturę naszego regionu. Z efektów zaangażowania młodych twórców stworzono galerię prac, a można było ją podziwiać na ścianach Miejskiego Ośrodka Kultury podczas uroczystości zakończenia projektu.

Zgromadzeni podczas wydarzenia goście – w tym także mieszkańcy familoków – mieli także okazję zapoznać się z etiudą filmową prezentująca blaski i cienie życia w familokach. Uczniowie stworzyli udane kreacje filmowe, z pasją i brawura wcieli się w swoje role. To już ich kolejny film – po m.in. "Małym księciu na tropie złóż sukcesu".

Sami młodzi filmowcy mówią : "Nikogo już w Czerwionce nie szokuje fakt biegających wśród uliczek poprzebieranych w rożne stroje uczniów. Ani nauczycieli z kamerą i aparatem fotograficznym. Czasem ludzie nas pytają – Co robicie? Odpowiadamy: Kręcimy film. Wszyscy potakują ze zrozumieniem głową".

W ramach projektu wydano także broszurę informacyjna, w której zamieszczono m.in. najciekawsze prace literackie zgłoszone do konkursu. Można więc przeczytać piękne, poruszające i pełne emocji reportaże, eseje czy wywiady z mieszkańcami familoków.

Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody w konkursach zorganizowanych w ramach projektu.


Więcej o projekcie:

http://czerwionka-leszczyny.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=1192&cntnt01returnid=16

http://gimnazjum4czerwionka.republika.pl
do góry