Strona główna/Urząd/Aktualności/Zachwyćmy się Śląskiem

Zachwyćmy się Śląskiem

Aktualności 5 Lutego 2010

Uczniowie klasy o profilu społeczno-dziennikarskim z LO im. W. Szewczyka w  Czerwionce   przy pomocy nauczycieli języka polskiego i informatyki opracowali publikację  zatytułowaną "Zachwyć się Śląskiem". 

Przygotowanie materiału trwało kilka miesięcy, a efekt końcowy jest jest dużym sukcesem młodych dziennikarzy.

Licealiści przekonują o atutach naszego regionu, podkreślają to, z czego Ślązacy mogą być dumni, opisują w czym tkwi siła Śląska.

"Górny Śląsk to nie tylko region górniczy, choć kopalnie na trwałe wpisały się w jego krajobraz, to przede wszystkim ludzie, połączenie kultur kilku narodów, setki tradycji i obyczajów" - napisano we wstępie.

Dzięki publikacji można zapoznać się z biografią wybitnego Ślązaka – Wojciecha Korfantego, przeczytać o problemach tożsamości śląskiej w literaturze, a także o kilku perełkach turystycznych regionu. Jedną z nich stanowi z pewnością sołectwo Palowice.

Broszura inspirowana jest rozmowami przeprowadzonymi z senatorem A. Motyczką i posłem A. Lysko. Zawiera także zapisy wywiadów przeprowadzonych z burmistrzem Czerwionki-Leszczyn W. Janiszewskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej M. Profaską, dyrektorem Zespołu Szkół w Czerwionce P. Buchtą, aktorem B. Kalusem i byłym kapitanem Ruchu Chorzów W. Grzybem.

"Chcemy wykreować modę na Górny Śląsk. Chciałbym, abyśmy nigdy nie wstydzili się powiedzieć "Jestem z Górnego Śląska!" (...)Mam nadzieję, że nie przejdą Państwo obojętnie obok naszej publikacji" - napisał jeden z uczniów LO Łukasz Dycha.

"Zachwyć się Śląskiem" można zakupić w sekretariacie LO w Czerwionce. Publikacja kosztuje 5 zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na rzecz wspierania dalszych talentów dziennikarskich oraz realizację pomysłów wydawniczych uczniów.

Publikacja powstała przy wsparciu firm:
Butrans, POLHO oraz Skoku Ziemi Rybnickiej.

"Górnośląskie złoża sukcesu" - rozmowa z burmistrzem Wiesławem Janiszewskim 

do góry