Strona główna/Urząd/Aktualności/Zabytkowy kościółek w Bełku otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zabytkowy kościółek w Bełku otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Aktualności 6 Lutego 2012

W minioną sobotę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie MKiDN zaprezentował wyniki naboru do Programu "Dziedzictwo kulturowe".

Celem priorytetu jest ochrona i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, konserwacja i rewaloryzacja zabytków oraz udostępnianie zabytków na cele publiczne. Jak podaje ministerstwo, złożono 1308 wniosków, z czego dofinansowanie przyznano 285 projektom. W gronie beneficjentów znalazł się projekt dotyczący kompleksowych prac budowlano-remontowych w kościele pw. Marii Magdaleny w Bełku.

Wnioskodawcą jest parafia pw. św. Jana Sarkandra w Bełku. Dokumenty aplikacyjne powstały przy wsparciu UGiM w Czerwionce-Leszczynach oraz lokalnego środowiska bełkowskiego. 

"Kościół w Bełku to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe. Ten zabytek jest bezcenny - podkreśla ks. dr Leszek Makówka, historyk sztuki, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach. - Jest jednym z nielicznych zabytków "in situ", czyli zachowanych w miejscu, w którym został wybudowany. 1/3 drewnianych kościołów jest przenoszona, co ma niestety wpływ na obniżenie wartości zabytku".

Celem projektu jest uratowanie przed zniszczeniem i przywrócenie dawnej świetności zabytku.  Dotacja z ministerstwa wynosi 275 tys. zł. Projekt przewiduje, że prace w kościele pw. św. Marii Magdaleny rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w listopadzie br.
Obecnie ze względów technicznych kościół nie jest użytkowany. Po zakończeniu prac planuje się pełne wykorzystywanie obiektu (msze św., nabożeństwa). Wnioskodawca zakłada także organizację imprez okolicznościowych w kościółku – koncertów i wystaw. Zabytek zostanie również udostępniony w celach turystycznych dla odwiedzających Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

"Projekt przewiduje naprawę podmurówki i murów fundamentowych" – wyjaśnia Andrzej Wącirz, naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych. Zbutwiałe elementy bali podwalinowych, ścian wieńcowych oraz konstrukcji izbicy wieży zostaną wycięte i zastąpione nowym zaimpregnowanym drewnem. Zaplanowana jest wymiana zniszczonych elementów podłóg i belek oraz remont stropów w wieży, wymiana i remont ocieplenia sklepienia nad nawą i prezbiterium. Prace mają objąć wymianę oszalowania ścian i gontów na wieży oraz usunięcie wtórnych drewnianych boazerii na ścianach nawy i prezbiterium. Nastąpić ma impregnacja i konserwacja elementów konstrukcji więźby dachowej, ścian wieńcowych oraz konstrukcji wieży, remont posadzek drewnianych oraz remont sobotów.
"Wybrane metody konserwacji mają charakter kompleksowy, zabezpieczą kościół na długie lata" - podkreśla A. Wącirz.

Drewniany kościół p.w. Marii Magdaleny zbudowany został w 1753 roku. Kościół ma trójboczne
zamknięte, orientowane prezbiterium. Został on wzniesiony na podmurówce z kamienia, w konstrukcji
zrębowej, z wieżą czołową konstrukcji słupowej. Dach świątyni kryty jest gontem, ściany boczne
posiadają przydaszki wspornikowe tzw. soboty. Wewnątrz świątyni znajduje się wczesnobarokowy
ołtarz główny z dwiema kwaterami dawnego tryptyku późnogotyckiego z ok. 1500 r.

"Eksperci określają bełkowski zabytek mianem unikatu, gdyż jako jeden z nielicznych zachował się w swoim pierwotnym, naturalnym miejscu. Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz, a dalej "Wzgórze Lukasów" z neogotycką kaplicą. Całość porośnięta starodrzewem emanuje niesamowitą, unikalną atmosferą" - podkreśla Lucyna Król, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego.

Więcej na temat zabytku:

http://www.belk.pl/obiekty-sakralne/starekoscioly

http://www.belk.pl/informacje/zobacz/obelkowskimkosciolku

do góry