Strona główna/Urząd/Aktualności/Zabytkowe osiedle patronackie włączone do Industriady 2015

Zabytkowe osiedle patronackie włączone do Industriady 2015

Aktualności 7 Lutego 2015

 

Jak wcześniej informowaliśmy, dobiega końca pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce, Gmina promuje to unikatowe miejsce. Dzięki tym wysiłkom, kolonia włączona została w obchody tegorocznej Industriady, czyli największego święta zabytków przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

W styczniu br. Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady”.

„Tytuł „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2015” można będzie pozyskać za przygotowanie specjalnego programu wydarzeń. Mają się one odnosić do „pracy”, która będzie motywem przewodnim czerwcowej Industriady. Dla uczestników wydarzeń można przygotować m.in. happeningi, pokazy i spektakle, rekonstrukcje historyczne, warsztaty czy też niekonwencjonalne oprowadzanie po obiekcie lub fabularyzowane gry. Punkty można będzie uzyskać także za iluminacje obiektów oraz akcje oddziałujące na zmysły zwiedzających przy wykorzystaniu zapachów, dźwięków oraz kolorów.

Najlepszym projektom zostanie przyznane maksymalnie dziewięć równorzędnych nagród – tytułów „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2015”. Przyznanie tytułu będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych poprzedzających Industriadę, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 13 czerwca 2015 roku” - zachęcali organizatorzy konkursu.

 

Konkursowy wniosek aplikacyjny został przygotowany przez rzecznik prasową, Biuro Funduszy Zewnętrznych oraz Miejski Ośrodek Kultury: „Zaplanowaliśmy szereg atrakcji dla odwiedzających tego dnia czerwieńskie familoki. Poza wydarzeniami, które odbywać się będą na placu rekreacyjno-wypoczynkowym i tworzonym obecnie Punkcie Informacji Turystycznej, zaprosimy turystów także do Izby Tradycji działającej przy dawnej kopalni oraz na … festiwal Around the rock. Pozytywny wynik konkursu to dla naszego osiedla szansa, na dużą promocję w całym województwie” - podkreślają.

 

Industriada to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w festiwalu wzięło udział ponad 70 tysięcy osób. Szlak Zabytków Techniki, którego świętem jest Industriada, skupia obiekty przemysłowe zlokalizowane od Częstochowy po Śląsk Cieszyński.

O szczegółach tegorocznej Industriady będziemy informować. 

do góry