Strona główna/Urząd/Aktualności/Za kurtyną emeryci, a na scenie celebryci. Kolejny projekt Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej

Za kurtyną emeryci, a na scenie celebryci. Kolejny projekt Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej

Aktualności 5 Stycznia 2012

"Za kurtyną emeryci, a na scenie celebryci" 

Taki tytuł nosi projekt opracowany przez Zespół ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. 
W ramach działania piętnastoosobowa grupa seniorów - mieszkańców gminy, znana z szeregu podejmowanych wcześniej inicjatyw, tym razem spróbuje swoich sił wcielając się w role postaci z popularnej bajki "Kopciuszek".


Ale to nie wszystko! Seniorzy dokonali adaptacji "Kopciuszka" na gwarę śląską, podzielili między siebie role, przygotowali kostiumy i scenografię. Premiera zaplanowana jest na 15 marca na scenie w Domu Działkowca "Pod dębami" w Leszczynach.
Pozostały dwa miesiące wypełnione próbami i wzajemnym podnoszeniem się na duchu. "Stres jest ogromny – podkreślają seniorzy. - Przyjdzie nam się zmierzyć z pierwszym publicznym wystąpieniem. Oby wszystko się powiodło!"

Ale energii i zaangażowania dziarskim seniorom nie brakuje! W każdy poniedziałek ćwiczą swoje role. "Zawsze zgłaszają się na próby w komplecie" - chwali grupę Izabela Malik, kierownik PT nr 2 OPS w Czerwionce-Leszczynach.

Adaptacja tekstu na gwarę śląską i pisanie scenariusza zajęło seniorom około dwóch miesięcy. "Tekst został podzielony na role, ale w zasadzie na każdej próbie dokonywaliśmy wspólnie poprawek. To była niezwykle miła, pełna humoru praca. Zaczęło się od spotkań, podczas których czytaliśmy teksty, teraz ćwiczymy już z pamięci. W każdy poniedziałek próby odbywały się w siedzibie PT nr 2 OPS czyli w leszczyńskim zameczku, a od najbliższego poniedziałku stawać będziemy już na scenie w Domu Działkowca "Pod dębami". To z pewnością będzie przeżycie – relacjonują odtwórcy głównych ról" – Mieczysław Kowalczyk (książę) i Maria Pradela (Kopciuszek).
Akcja ich wersji "Kopciuszka" toczy się na familokach. 

W ramach opracowanego projektu, na który udało się pozyskać kwotę 5 tys. zł z Funduszu Lokalnego "Ramża" seniorzy podpatrywali profesjonalistów, poznawali historię teatru, uczestniczyli w różnorodnych warsztatach i zajęciach, które miały być pomocne w osiągnięciu jak najlepszego efektu zaplanowanego wydarzenia. 

"Szczególny nacisk został położony na zaspokojenie potrzeb wyższego rzędu tj. chęci posiadania wiedzy na temat sztuki i kultury, twórczego działania oraz poprawie jakości życia seniorów. Główny cel projektu stanowią zatem działania związane z twórczym spędzeniem czasu, odkrywaniem nowych pasji i zdolności" - wyjaśnia I. Malik.

Seniorzy uczestniczyli więc m.in. w wyjeździe integracyjno-szkoleniowym do Korbielowa, gdzie miały miejsce warsztaty dotyczące historii teatru, a także gry i zabawy integracyjne. Mieli także okazję zobaczyć spektakle teatralne odbywające się w Gliwickim Teatrze Muzycznym. 
"To były różnorodne przedstawienia – komedia "Morderstwo w hotelu", operetka "Wesoła Wdówka" i musical "Hair". Seniorzy byli pod ogromnym wrażeniem spektakli. Do dziś je wspominają, są pełni emocji" - dodaje I.Malik.

Dotychczasowy efekt projektu to przede wszystkim integracja grupy i pobudzenie jej do odkrywania nowych pasji i zainteresowań. "Seniorzy wspierają się, podtrzymują na duchu, dodają wiary we własne siły, pomagają sobie. Zainteresowali się także sztuką – chcą wspólnie zorganizować kolejne wyjazdy do teatrów i kin" – podkreślają pracownicy OPS-u. 

Aktorzy-amatorzy zgodnie deklarują, że jeśli tylko mieszkańcy gminy będą mieli ochotę zobaczyć efekty ich pracy, bezpłatnie - specjalnie dla nich - wystawią "Kopciuszka".  

Projekt "Za kurtyną emeryci, a na scenie celebryci" jest realizowany w ramach programu "Działaj Lokalnie VII". Został rozłożony na okres 6 miesięcy (04.10.2011 – 30.03.2012). Konferencja podsumowująca, ukazująca realizację i efekty projektu zaplanowana jest na 15.03.2012r. i rozpocznie się premierowym wystawieniem bajki pt. "Kopciuszek" w gwarze śląskiej.

top_baner
do góry