Strona główna/Urząd/Aktualności/Zaświecą kolejne lampy zasilane energią słońca

Zaświecą kolejne lampy zasilane energią słońca

Aktualności 16 Października 2016

W październiku 2015 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na dotacje unijne w ramach działania: Odnawialne źródła energii. Gmina opracowała i złożyła w konkursie wniosek dotyczący zastosowania na terenie Czerwionki-Leszczyn rozwiązań z zakresu wykorzystania energii odnawialnej dla potrzeb oświetlenia ulicznego i parkowego i znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej projektów objętych dofinansowaniem.

 

Innowacyjny projekt uzyskał dofinansowanie z UE w kwocie 1470 619, 57 zł (wartość zadania wynosi 2 369 219,30).

To już drugi projekt, dzięki któremu na terenie Czerwionki-Leszczyn pojawią się innowacyjne, ekologiczne lampy zasilane energią odnawialną.

W poprzedniej perspektywie finansowej Gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich na zakup i montaż 82 lamp ulicznych hybrydowych zasilane przez systemy pobierające energię wiatru i słońca, 25 lamp ulicznych solarnych, 18 lamp parkowych solarnych oraz 2 znaki drogowe oświetlane 1 modułem fotowoltaicznym.

Projekt wpłynął na poprawę jakości powietrza (zmniejszenie zapotrzebowania na prąd elektryczny), ale również na bezpieczeństwo mieszkańców. Place zabaw, przejścia dla pieszych, pętle autobusowe, ośrodki zdrowia, parki, skwery i miejsca, w których powstaje nowa zabudowa jednorodzinna – tam przede wszystkim montowane były innowacyjne lampy.

W obecnym rozdaniu środków złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu budowy infrastruktury wykorzystującej energię słoneczną” - wyjaśnia Andrzej Wącirz, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych.

Przewidziano budowę infrastruktury służącej do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – energii słonecznej. Infrastruktura będzie obejmowała 181 jednostek wytwarzania energii elektrycznej przy wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego, na które będą się składać:

 • 122 lampy uliczne solarne (2 moduły fotowoltaiczne),

 • 59 lamp parkowych solarnych (1 moduł fotowoltaiczny).To rozwiązanie daje Gminie szansę na uzupełnienie luk w oświetleniu tradycyjnym, a więc wszędzie tam, gdzie na przykład ze względu na brak gęstej zabudowy prowadzenie sieci energetycznej nie byłoby efektywne. Ten rodzaj oświetlenia pozwala na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Lampy nie potrzebują podłączenia do sieci, są więc samowystarczalne. A co ważne, magazynują energię i nawet podczas deszczowych, bezsłonecznych dni działają poprawnie.

"Projekt poprzedziliśmy pytaniami do policji a także sołtysów oraz przedstawicieli rad dzielnic. We współpracy z nimi wyłoniliśmy lokalizacje dla ekologicznych i ekonomicznych lamp" - wyjaśnia Piotr Łuc, dyrektor ZDiSK-u w Czerwionce-Leszczynach, który nadzorować będzie realizację projektu.


Lampy zamontowane zostaną w następujących lokalizacjach:

 1. 9 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczone w rejonie zbiegu ulic Powstańców, Granicznej, Wolności i Za Torem w sołectwie Książenice.

 2. 5 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie skarpy od mostu na ul. Furgoła do schodów przy ul. Kościelnej w sołectwie Stanowice.

 3. 10 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie ul. Wolności w Bełku

 4. 5 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych wzdłuż ul. Pawłowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kolonia w stronę zakładu „MULTIPAK” w sołectwie Palowice.

 5. 4 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostaną rozmieszczone w rejonie ul. Kombatantów.

 6. 44 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostaną rozmieszczone wzdłuż ul. Parkowa i ul. Wolności.

 7. 2 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostaną rozmieszczone w rejonie mostu nad rzeką przy ul. Nad Bierawką.

 8. 3 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostaną rozmieszczone przy ul. Słonecznej przy posesji nr 66 w dzielnicy Czuchów.

 9. 7 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych przy ul. Furgoła 185 G i L w dzielnicy Dębieńsko.

 10. 16 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie wzdłuż chodnika prowadzącego od targowiska do supermarketu INTERMARCHE.

 11. 38 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych wzdłuż ul. Lompy i ul. Polnej w Leszczynach.

 12. 7 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie ul. Krótkiej i Placu Grunwaldzkim.

 13. 11 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie ul. Przedszkolnej.

 14. 4 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostaną rozmieszczone w rejonie ul. Ks. Pojdy 77c.

 15. 16 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych wzdłuż ul. Odrodzenia na odcinku od przystanku autobusowego Leśniczówka w kierunku ul. Górniczej w dzielnicy Dębieńsko.Śmiało można powiedzieć, że staliśmy się pionierami w tym zakresie. Sięgnęliśmy po to innowacyjne rozwiązanie nie dość, że jako jedni z pierwszych, to na bardzo dużą skalę. Od tego czasu spotkaliśmy się z wieloma pytaniami z innych miejscowości na temat realizacji inwestycji. A ponieważ poprzedni projekt się sprawdził, postanowiliśmy ponownie aplikować o środki unijne na zakup i montaż ekologicznych lamp” – podsumowują inicjatorzy i wykonawcy zadania.

 

do góry