Strona główna/Urząd/Aktualności/Z czego słynie nasze miasto?

Z czego słynie nasze miasto?

Aktualności 23 Kwietnia 2013
W miniony wtorek Urząd Gminy i Miasta odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach oraz ich opiekunowie. Dzieci we współpracy z nauczycielami realizują międzynarodowy projekt eTwinning pod nazwą "Z czego słynie nasze miasto?". Swoimi przemyśleniami i doświadczeniami dzielą się z rówieśnikami m.in. z Turcji, Czech i Rumunii.

"Realizację projektu rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z lokalnymi legendami. Bardzo spodobała im się zwłaszcza legenda o rozbójniku Ramży – wyjaśniały nauczycielki Małgorzata Pyszny i Bogusława Jankowska. - Niebawem planujemy zorganizowanie podchodów, podczas których uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami przyrodniczymi gminy. Odwiedzimy także najpiękniejsze i najbardziej wartościowe zabytki zlokalizowane na terenie gminy. Relacje z naszych działań umieszczamy na międzynarodowej stronie internetowej projektu. Uważamy, że perełką naszej gminy i regionu jest piękna gwara, naszą dumą są też utalentowani uczniowie, dlatego na początku dzisiejszego spotkania chcielibyśmy zaprezentować krótkie scenki gwarowe w wykonaniu dzieci".

Uczniowie zaprezentowali więc w gwarze śląskiej krótką bajkę o Czerwonym Kapturku oraz znany wiersz J. Tuwima "Pan Hilary", tym razem jako zabawną opowieść o poszukiwaniu breli.


Przede wszystkim jednak, dzieci chciały zapytać Burmistrza Gminy i Miasta oraz pracowników urzędu, z czego – ich zdaniem - słynie Czerwionka-Leszczyny. 

"Od lipca ubiegłego roku miałem okazję uczestniczyć w szeregu wydarzeń organizowanych w związku z obchodami jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom. Podczas tych spotkań podkreślałem wielokrotnie, że bardzo ważnym skarbem tej ziemi jest węgiel, bo przecież jesteśmy wciąż gminą górniczą. 
Ale nie tylko. W momencie, kiedy kopalnię zamykano nasze społeczeństwo musiało zacząć funkcjonować w zupełnie innej rzeczywistości. Dlatego, w pierwszej kolejności bez wahania odpowiadam, że największym bogactwem gminy, są jej mieszkańcy- uczciwi, pracowici, sumienni, odpowiedzialni, od nich przecież zależy, jaka ta miejscowość jest – mówił burmistrz Wiesław Janiszewski. - Fakt, że na terenie naszej gminy mieszkańców nie ubywa, świadczy o tym, ze młodzi widza tu perspektywę i miejsce dla siebie. Nowych domów przybywa zwłaszcza na terenach wiejskich. Kolejnym atutem naszej gminy jest bowiem piękno przyrody – ponad 40% obszaru gminy stanowią lasy". 

Burmistrz wspomniał także o autostradzie, która - w jego ocenie - jest kolejnym bogactwem gminy – oknem na świat, a także o potrzebie pielęgnowania pięknej śląskiej gwary. 

Goście odwiedzili również wydział ekologii i zdrowia Urzędu Gminy i Miasta. Podczas spotkania z Katarzyną Pyszny z wydziału EiZ dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat największych atrakcji przyrodniczych gminy, z chęcią włączały się także do rozmowy. 


K. Pyszny poinformowała, że zachodnia i południowa część naszej gminy znajduje się na ternie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. 
Zachęciła również dzieci do odwiedzenia najciekawszych pod względem krajobrazowym miejsc - Uroczyska Głębokie Doły w Książenicach, Pojezierza Palowickiego, oraz wszystkich ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych zlokalizowanych na terenie Gminy i Miasta.

Uczniowie we współpracy z K. Pyszny ustalili także, jak dzieci mogą włączyć się do działań na rzecz ochrony środowiska.

"Wycieczka" odwiedziła także Urząd Stanu Cywilnego, którego kierownik Kornelia Warzecha zapoznała dzieci z funkcjonowaniem i celami podlegającego jej urzędu.

Na zakończenie wizyty, dzieci wręczyły burmistrzowi specjalnie przygotowane podziękowanie, na którym spisały własne odpowiedzi na pytanie "Z czego słynie nasza miejscowość?".
Dla uczniów ZS nr 3 przygotowało drobny słodki poczęstunek, foldery prezentujące największe atrakcje gminy oraz gry "Ekomemory".

A oto odpowiedzi dzieci na pytanie: Z czego słynie nasza miejscowość?

z ciekawych legend, 
śląskich tradycji,
zabytkowych familoków
obiektów sportowych
gwary
nowoczesnej autostrady
tradycji
dobrych kolegów
utalentowanych mieszkańców
smacznej kuchni
pięknych walorów przyrody
wielkiej historii klubu
zabytków historii i przyrody
śląskich tradycji
do góry