Strona główna/Urząd/Aktualności/Z burmistrzem w kawiarence obywatelskiej

Z burmistrzem w kawiarence obywatelskiej

Aktualności 2 Czerwca 2014
Pierwsza kawiarenka obywatelska zorganizowana w ramach projektu pn. „Senior: enter” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach już za nami. W minioną środę w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym seniorzy spotkali się z Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim. Jak się okazało, kawiarenka sprzyjała ożywionej dyskusji na ważne, dla tej części społeczności lokalnej, tematy.

 

Kawiarenka obywatelska jest nową propozycją autorów projektu „Senor: enter” skierowaną do starszych mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, którzy chcą włączyć się w życie swojej miejscowości. Służyć ma poznaniu się uczestników i wymianie opinii, jej celem jest także pomoc w  odnalezieniu wspólnych doświadczeń i zainspirowanie uczestników do działania.

 

Spotkanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej burmistrz przedstawił zasady funkcjonowania gminy wraz zaakcentowaniem roli społeczeństwa obywatelskiego. „Cieszy mnie aktywność seniorów w naszej gminie. To grupa społeczna, która oczekuje od władzy konkretnych działań, stanowiących odpowiedź na jej potrzeby. Dobrze, że dzięki projektowi, dziś w kawiarence obywatelskiej mamy możliwość swobodnej i konstruktywnej rozmowy” - podkreślał burmistrz.

 

W drugiej części spotkania seniorzy zadawali więc burmistrzowi pytania, wiele z nich stanowiło inspirację do dalszej ożywionej dyskusji. Seniorzy wykazywali dużą wiedzę na temat aktualnej sytuacji w gminie, wskazując na problemy związane z bezpieczeństwem, pracą oraz ochroną środowiska. Zwracali uwagę na konieczność podejmowania kolejnych działań zwiększających partycypację osób starszych w życiu miejscowości.

Inicjatorzy spotkania przekonują, że otwarta forma kawiarenek obywatelskich daje każdemu szansę uzyskania informacji, wypowiedzenia się oraz aktywnego włączenia się w działania z zakresu interesującego go tematu, w warunkach umożliwiających poznanie się i integrację. Zapraszamy – kolejne spotkanie w ramach kawiarenki obywatelskiej odbędzie się 24 czerwca, a jego gościem będzie Marcin Stempniak, członek zarządu FL Ramża, oraz członek zarządu FOPSZ.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Czerwionce- Leszczynach w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

 

top_baner
do góry