Strona główna/Urząd/Aktualności/ZŁOTE CYGARO Wilhelma Szewczyka znalazło nowego właściciela

ZŁOTE CYGARO Wilhelma Szewczyka znalazło nowego właściciela

Aktualności 27 Września 2010

"Pali się sen i popiół na kartę się sypie,
teraz ty mi poezjo z popiołu zakwitaj,
sama jak sen zdradliwa, lecz wonna jak lipiec,
którą dziś ojciec, jutro zaś syn mój odczyta."

"Geneza poezji" Wilhelm Szewczyk

17 września do Czerwionki -Leszczyn zawitali po raz kolejny, a dokładniej czternasty, poeci z różnych rejonów Polski. Przybyli, aby stanąć do walki o cenną nagrodę jaką jest "Złote Cygaro Wilhelma". Finał konkursu rozpoczął się o godzinie 17:00, miejscem spotkania była tradycyjnie - "Stara Piwnica" w czerwieńskim MOK – u.

Walka na wiersze była zacięta i rozgrywała się na wysokim poziomie. Na konkurs swe wiersze nadesłało 133 autorów. Ostatecznie do finału dopuszczono 6 osób. Zebrana w "Starej Piwnicy" publiczność miała okazję zapoznać się z ich twórczością. Po wysłuchaniu wierszy każdego z uczestników finału - Jury w składzie: Feliks Netz, Joanna Kisiel oraz Anna Janko, udało się na naradę. W tym czasie publiczność mogła głosować na swojego faworyta. Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilał zespół " Światło.
Międzynarodowy Konkurs Poetycki " O ZŁOTE CYGARO WILHELMA" stał się pewnego rodzaju gminną tradycją. Organizowany jest co roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce- Leszczynach, ma na celu przede wszystkim promocję polskiej poezji współczesnej a także twórczości i pamięci o jego patronie- Wilhelmie Szewczyku.

Wilhelm Szewczyk- poeta, tłumacz, publicysta, pisarz. Urodził się na Śląsku w Czuchowie. W swych utworach sięgał do tematyki związanej z Śląskiem, skupiał się na problematyce lokalnej. Do najbardziej znanych utworów należy z m.in. poemat " Hanys" oraz powieść "Kleszcze". 
W tym roku laureatem konkursu i zdobywcą "Złotego Cygara" został Maciej Woźniak z Płocka (godło- Dymek). Drugie miejsce i jednocześnie nagrodę publiczności zyskała Agnieszka Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego (Ym z Ymska), na trzecie miejsce i specjalne wyróżnienie pani profesor G. B. Szewczyk zasłużył Mirosław Szałata z Człuchowa(GANSI PAMPEK). Ogłaszając werdykt jury, jego przewodniczący F. Netz podkreślał jednomyślność oceniających oraz wysoki poziom konkursu. Natomiast burmistrz gminy – Wiesław Janiszewski wręczając nagrody, zwrócił się do laureatów konkursu – "Pamiętajcie o nas, dobrze wspominajcie i wracajcie".

Tego rodzaju konkursy są dobrym sposobem na promowanie oraz poszerzenie wiedzy o literaturze. Dają możliwość spotkania twórców z różnych miast, a co za tym idzie doskonalenia warsztatu poetyckiego. 

do góry