Strona główna/Urząd/Aktualności/XIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O złote cygaro Wilhelma"

XIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O złote cygaro Wilhelma"

Aktualności 28 Września 2009

Na tegoroczny XIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O złote cygaro Wilhelma" wpłynęły 102 prace, w tym jedno zgłoszenie aż z USA.

Jurorzy: Karol Maliszewski, Alina Świeściak i Dariusz Pawelec do finału dopuścili sześciu autorów. Wszyscy spotkali się z miłośnikami poezji w miniony piątek w czerwieńskiej Starej Piwnicy. 

W spotkaniu uczestniczyła także, jak co roku, córka patrona imprezy prof. Grażyna Szewczyk oraz pomysłodawca konkursu Stanisław Krawczyk, znany i ceniony poeta, prozaik, publicysta mieszkający w Dębieńsku.

Statuetkę Złotego Cygara i 2500 złotych zdobył Rafał Derda z Torunia. Właściwie mieszkam pod Toruniem. W małej wsi. Postanowiłem zaopiekować się pewnym starym sadem. A śliwy, które w nim rosną są tak piękne, jak te wiersze, które za chwilę Państwu przeczytam – żartował laureat.

Michał Nowak z Warszawy i Robert Miniak zdobyli równorzędne drugie miejsca, a Maciej Porzycki z Poznania, Sławomir Płatek z Gdańska, Czesław Markiewicz z Zielonej Góry odebrali wyróżnienia.

Córka patrona konkursu, prof. Grażyna Szewczyk swoją nagrodę przyznała Mirosławowi Kowalskiemu z Mysłowic. W nagrodzonych przeze mnie wierszach wątek śląski jest bardzo wyrazisty. Obrazy Ewalda Gawlika, o których pan pisze znam z dzieciństwa. Wywołują u mnie bardzo miłe wspomnienia - wyjaśniała swój wybór prof. G. Szewczyk.

Wybór córki poety potwierdziła publiczność, która przyznała M. Kowalskiemu również swoją nagrodę. To piękne, ciepłe, "nasze" wiersze – uzasadniały oddające swój głos mieszkanki gminy. 

Burmistrz Wiesław Janiszewski wręczając nagrody nawiązał do tradycyjnych śląskich skojarzeń, które wywołały u zgromadzonych wiersze laureata nagrody publiczności i wspomniał o stuletnich czerwieńskich familokach. Pisze pan o Giszowcu i Nikiszowcu, ja chciałbym podkreślić, że my też mamy prawdziwą perłę architektoniczną – jest nią kolonia familoków, staramy się, aby odzyskała dawny blask. Być może niebawem i nasze familoki staną się natchnieniem dla poetów...

do góry