Strona główna/Urząd/Aktualności/Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik i zajęcia RoboKids

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik i zajęcia RoboKids

Aktualności 4 Sierpnia 2017

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz warsztaty RoboKids w CKE – to propozycje MOK-u dla młodszych – i nieco starszych – miłośników techniki i nauki.

 

 

Centrum Nauki Kopernik zostało otwarte z końcem 2010 roku. Jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie i co roku przyciąga tłumy zwiedzających. Na każdym kroku czekają tam na nich roboty gotowe do wejścia w interakcję z ludźmi. Pierwszy z nich czeka już przy wejściu – to robot humanoidalny, którym każdy może sterować za pomocą dostępnego panelu dotykowego. Kolejny to Elektrybałt – czyli elektroniczny poeta, który na żądanie zwiedzających, po wprowadzeniu słowa-klucza, pisze wiersze. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć także m.in. Wahadło Foucaulta – zawieszoną na 16 metrowej linie, kulę o masie 242 kilogramów. Teoretycznie cały czas powinna ona poruszać się po jednej płaszczyźnie, w rzeczywistości jednak wahadło powoli zmienia kierunek ruchu i strąca kolejne słupki rozmieszczone na obrzeżach okręgu, co jest efektem obrotu Ziemi wokół własnej osi. Następnie uczestnicy wycieczki zobaczyli spektakl w Teatrze Robotycznym, gdzie na scenie, zamiast aktorów występują roboty. Wycieczkę zakończyło przejście na Krakowskie Przedmieście oraz Plac Piłsudskiego, do Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Warsztaty RoboKids zorganizowane w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, to zajęcia na których najmłodsi, za pomocą specjalnych klocków LEGO uczą się projektowania, budowania i programowania robotów. Celem zajęć RoboKids jest rozwijanie u dzieci umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej i zdolności manualnych. Zajęcia były dla ich uczestników nie tylko wspaniałą zabawą, ale również dawały ogromną satysfakcję, kiedy własnoręcznie skonstruowany i zbudowany robot „ożywał” po podpięciu go do komputera.

 

Chociaż za nami już pierwszy miesiąc wakacji, to na uczestników wakacyjnych zajęć Miejskiego Ośrodka Kultury nadal czeka wiele ciekawych zajęć. Przed nimi zajęcia taneczne, na których będą mogli poznać tańce węgierskie, rosyjskie, ukraińskie i macedońskie, wycieczki rowerowe i autokarowe, warsztaty artystyczne oraz piknik na zakończenie wakacji. Serdecznie zapraszamy!

do góry