Strona główna/Urząd/Aktualności/Wyłączenie sygnału analogowego telewizji naziemnej w województwie śląskim

Wyłączenie sygnału analogowego telewizji naziemnej w województwie śląskim

Aktualności 10 Maja 2013

20 maja w kolejnej części województwa śląskiego – w tym na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny - zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Od tego momentu, w naszej gminie możliwy będzie wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji.

Tej technicznej operacji poświęcone było wczorajsze spotkanie z przedstawicielami gmin z centralnej części województwa śląskiego. Spotkaniu przewodniczył wicewojewoda śląski Piotr Spyra.
Udział w spotkaniu wzięli także przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej, firmy EmiTel i TVP. Uczestnicy spotkania omówili działania informacyjne, jakie poprzedzać będą wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego i przejście na sygnał cyfrowy.

Na terenie objętym tym etapem cyfryzacji znajduje się 114 gmin – łącznie ponad 3,8 mln mieszkańców. To ostatni etap cyfryzacji telewizji naziemnej w województwie śląskim.
Według zapowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i firmy EmiTel na terenach objętych wyłączeniem sygnału analogowego 20 maja br. , wszędzie tam, gdzie dociera dziś sygnał analogowy, powinien być odbierany sygnał cyfrowy.
Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę 
18 maja br. w Świętochłowicach w godz. 15.00 -18.00 zostanie zorganizowane tzw. "telewizyjne miasteczko cyfrowe".
Jak podkreślali pracownicy Urzędu Wojewódzkiego - już od początku marca br. w kolejnych częściach województwa śląskiego rozdawane są ulotki informacyjne na temat dostosowania systemów odbiorczych (odbiorników telewizyjnych i anten), na stronach internetowych urzędów gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń będzie można także znaleźć pełną informację na ten temat. Komunikaty o cyfryzacji będą odczytane z ambon kościołów, a także podczas zebrań wiejskich. Młodzież szkolna, w tym harcerze będą docierać z informacją do osób starszych i niepełnosprawnych. W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja, przedstawiciele inspekcji państwowych oraz Śląskie Kuratorium Oświaty. Informacja o  wyłączeniu sygnału analogowego telewizji naziemnej zostanie odczytana uczniom wszystkich szkół województwa śląskiego z terenu obejmującego wyłączenie. Przedtem w szkołach zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone cyfryzacji. Miały miejsce także wykłady poświęcone cyfryzacji telewizji  w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Jastrzębiu Zdroju i w Katowicach. Szeroko o całym procesie pisze prasa lokalna.
Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku 
oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych. 
A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu, 
gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o dekoder. Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują wadliwy sprzęt w atrakcyjnych cenach. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.
Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego  przebiega w trzech etapach. 19 marca br. sygnał analogowy został wyłączony w południowej części województwa. 22 kwietnia sygnał cyfrowy wprowadzony został na terenie Częstochowy i północnych obszarów województwa. Cyfryzacja telewizji zakończy się w naszym regionie 20 maja – wówczas wyłączony zostanie sygnał analogowy w Katowicach i centralnej części województwa.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.cyfryzacja.gov.pl 
lub łącząc się z bezpłatną infolinią: 800 007 788, która działa od poniedziałku do piątku 
w godz. 08:00–20:00. Od 18 maja br. zostanie  uruchomiona całodobowa infolinia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim pod numerem 32 20 77 163.

do góry