Strona główna/Urząd/Aktualności/Wspólnie dla dzieci

Wspólnie dla dzieci

Aktualności 29 Października 2014

Zaangażowani rodzice, życzliwi urzędnicy, pomocni sąsiedzi i dotacja w wysokości 6 000 zł – czasem tylko tyle potrzeba, by zbudować plac zabaw z prawdziwego zdarzenia...

Pomysł stworzenia bezpiecznego miejsca zabaw na osiedlu w Leszczynach tkwił w głowach mieszkańców od dawna. Do tej pory dzieciaki korzystały tylko z małej piaskownicy, którą zrobili dla nich rodzice. Ta piaskownica musiałaby wystarczyć kolejnym rocznikom maluchów, gdyby nie cztery pomysłowe mamy – Natalia Kaczmarek, Julita Wawrzyniak, Elżbieta Górecka oraz Barbara Paździorek – które wzięły sprawy w swoje ręce.

"Kiedy usłyszałyśmy o konkursie „Działaj Lokalnie” wraz z koleżankami z sąsiednich bloków postanowiłyśmy ubiegać się o dofinansowanie na prawdziwy plac zabaw" – mówi Elżbieta Górecka, mama 4-letniej Wiktorii i 8-miesięcznego Kacperka.

Młode mamy sporządziły wniosek konkursowy, występując jako grupa nieformalna „Rodzice dzieciom”. Ich pomysł zyskał uznanie komisji grantowej, a na jego realizację przeznaczono 6 tys zł. Szybko okazało się, że upragniona dotacja, to dopiero początek długiej drogi. Pomysłodawczynie musiały poznać przepisy dotyczące publicznych placów zabaw i zdobyć szereg pozwoleń.  "Oczywiście pojawiło się kilka problemów formalnych, ale z pomocą przyszedł Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski. Mogłyśmy liczyć na wyrozumiałość i szybkie decyzje urzędników. Pomagali nam też mężowie, sąsiedzi i prywatni przedsiębiorcy, których urzekła idea naszego przedsięwzięcia" – dodaje Elżbieta Górecka.

Plac zabaw na osiedlu w Leszczynach spełnia wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, jest dobrze wyposażony i dostępny dla wszystkich. Niebawem przewidziane jest jego oficjalne otwarcie. Przedsiębiorcze mamy zapowiadają, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Mają plany, które zamierzają zrealizować w przyszłym roku.

Plac zabaw w Leszczynach jest owocem projektu „Wspólnie dla dzieci”, który został zrealizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie VIII. Program współfinansuje Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundusz Lokalny Ramża i NWR Karbonia.

 

 


do góry