Strona główna/Urząd/Aktualności/Wspólna zabawa podczas X Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

Wspólna zabawa podczas X Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

Aktualności 27 Listopada 2017
Niedzielne popołudnie upłynęło w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach pod znakiem uśmiechu i dobrej zabawy. Już po raz dziesiąty przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich zmierzyły się w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło.

 

 

Dobrą zabawę zagwarantowały zebranej publiczności Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku, Czuchowa, Dębieńska, Książenic i Palowic. „Cieszę się, że turnieje takie jak „Gwara Śląska na wesoło” organizowana już po raz dziesiąty, przypominają nam jak ważne są nasze regionalne tradycje. Bez gwary śląskiej – traktowanej jeszcze do niedawna bardzo marginalnie, mowa polska byłaby niezmiernie uboga. Dzisiaj naszą rolą jest systematyczne jej pielęgnowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom. Takie właśnie jest przesłanie naszego dzisiejszego spotkania. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich od dekady przygotowują się, żeby bawić i rozśmieszać zgromadzoną publiczność, dlatego należą się im ogromne podziękowania” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, otwierając Jubileuszowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich musiały przygotować piosenkę o tematyce górniczej oraz scenkę pn.: „U sąsiada za płotem”. Zgromadzona publiczność zobaczyła na scenie liczne perypetie mieszkających obok siebie śląskich rodzin, które w niczym nie ustępowały bohaterom filmu „Sami swoi”. Ostatecznie jednak, ze wszystkich zaprezentowanych scenek przebijał ten sam ton, który najlepiej zobrazowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku, laureatki Nagrody Publiczności: „Dobry sąsiad jest jak brat, dobry sąsiad- to jest skarb! On ci zawsze dobrze radzi, jak se w życiu nie poradzisz. Dobry sąsiad dużo wart, dobry sąsiad – dobry świat!”.

 

 

Celem Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska. Turniej ma na celu również zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

 

Występy Kół Gospodyń Wiejskich oklaskiwali: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku Ewa Widuch, Główny Specjalista ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Barbara Majnusz, radni miejscy i powiatowi, oraz zaproszeni goście.

do góry