Strona główna/Urząd/Aktualności/Wspólna biesiada gospodyń

Wspólna biesiada gospodyń

Aktualności 13 Kwietnia 2015

Ponad 130 przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w minioną sobotę uczestniczyło w integracyjnym spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Wiejskiego Domu Kultury w Szczejkowicach. Zabawa była przednia - śpiewy, tańce, konkursy i dowcipy wypełniły paniom czas. Nie zabrakło także okazji, aby porozmawiać o obchodach przyszłorocznego wydarzenia – Jubileuszu 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich.

 

 

Inicjatorką spotkania przedstawicielek wszystkich kół działających w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny była Urszula Sędzik, szefowa koła z Czuchowa. „Spotykamy się najczęściej przy pracy – podczas jarmarków i festynów. Jeśli się bawimy, to każde koło osobno. Zaproponowałam więc wspólną integrację. Cieszę się, że pomysł się spodobał i panie z takim entuzjazmem odpowiedziały na tę propozycję” - mówi U. Sędzik.

 

Bez pomysłów i zaangażowania pań z Kół Gospodyń Wiejskich trudno wyobrazić sobie lokalne wydarzenia. „Koła Gospodyń Wiejskich wraz z sołtysami to lokomotywy wielu ważnych wydarzeń w sołectwach” - podkreśla Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

 

KGW są częścią kultury i tradycji regionalnej. Warto podkreślić, że to jedyna organizacja kobiet wiejskich w Europie, która nieprzerwanie istnieje od 150 lat.

Dawniej, Koła organizowały kursy szycia, gotowania oraz pieczenia, uczyły prowadzenia domu. Kobiety współorganizowały szkoły, ochotnicze straże pożarne, wspomagały ludzi w trudnej sytuacji i uczyły wzajemnej pomocy. Promowały sztukę ludową.  Pielęgnowały tradycję i jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi.

W ostatnich latach, także w Czerwionce-Leszczynach, można zauważyć wzrost aktywności Kół Gospodyń Wiejskich. Coraz częściej kobiety, obserwując dorobek kulturowy, edukacyjny i społeczny swoich matek i babć, a także mając na uwadze potrzebę modernizacji i odnowy wsi, wstępują do KGW. W strukturach kół nie brakuje już przedstawicielek lokalnego biznesu, nauczycielek, pielęgniarek, urzędniczek. Niezwykle aktywne, pracowite i zaangażowane w rozwój swoich środowisk. Panie chętnie podejmują szereg ważnych inicjatyw  np. charytatywnych, działają także w Radach Sołeckich i Radach Dzielnic.

Zawsze chętne do działania i pełne entuzjazmu. Z gospodyniami  z Czerwionki-Leszczyn będzie można się także spotkać podczas... Industriady, która odbędzie się na terenie zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce 13 czerwca. Dawne tradycje i obyczaje – kręcenie masła, wyrabianie sera, darcie pierza, a także warsztaty kulinarne – panie już przygotowują się do popisowych prezentacji.

 

 

 

do góry