Strona główna/Urząd/Aktualności/Wojewódzki Plastyczny Konkurs Ekologiczny OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Wojewódzki Plastyczny Konkurs Ekologiczny OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Aktualności 28 Kwietnia 2011

Dziś w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Wojewódzkim Plastycznym Konkursie Ekologicznym pt. "Ocalić od zapomnienia". 

"Impreza została zorganizowana już po raz osiemnasty i z radością obserwujemy, że wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych plastyków i ich opiekunów" – powiedziała otwierając uroczystość dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska. 

Celem konkursu jest pobudzanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży i uwrażliwienie na piękno, ale także problemy najbliższego otoczenia. 

Tegoroczne hasło konkursowe "Nasze pejzaże" ma zwracać uwagę młodych twórców na różnorodność krajobrazów, które otaczają człowieka. Organizatorzy zachęcali do samodzielnego zaprojektowania pejzażu ekologicznego, którego głównym założeniem będzie trwała symbioza człowieka i natury. Inspiracją prac konkursowych mogły być także relacje między człowiekiem a światem przyrody. 

Komisja konkursowa w składzie: Maria Budny-Malczewska - artysta plastyk, Katarzyna Sienkan-Krząkała – artysta plastyk, Janusz Lukaszczyk – technik plastyk, Ryszard Jonderko – Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska , Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach oraz Cecylia Grzybek – Naczelnik Wydziału Ekologii i Zdrowia UGiM Czerwionka-Leszczyny oceniła w tym roku aż 622 prace, ze 111 placówek oświatowych i kulturalnych z terenu woj. śląskiego.

Prace oceniane były w czterech grupach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Jury zwracało uwagę na oryginalność i spójność rozwiązań artystycznych, ale także szczerość i autentyczność przekazu młodych autorów. "Łącznie przyznaliśmy aż siedemdziesiąt nagród. Stanowią je książki, których tematyka koresponduje z przesłaniem konkursu" – wyjaśniała C. Grzybek.

"Ilość prac, które zgłoszono do tegorocznej edycji "Ocalić od zapomnienia" jest potwierdzeniem dużej wrażliwości dzieci na piękno środowiska naturalnego. Między innymi poprzez organizowanie tego typu konkursów staramy się rozbudzać świadomość ekologiczną najmłodszych mieszkańców naszego regionu" - podkreślał burmistrz Wiesław Janiszewski wręczając nagrody.

Gratulacje młodym artystom złożyli również Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska oraz Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Ryszard Jonderko, który przyznał specjalną nagrodę w konkursie.

Wyniki konkursu:

http://mokcl.pl/news,384.html

do góry