Strona główna/Urząd/Aktualności/Wojewódzki Plastyczny Konkurs Ekologiczny "Ocalić od zapomnienia"

Wojewódzki Plastyczny Konkurs Ekologiczny "Ocalić od zapomnienia"

Aktualności 13 Maja 2014

28 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbył się Finał XXI Wojewódzkiego Plastycznego Konkursu Ekologicznego „Ocalić od zapomnienia”.

 

„Ocalić od zapomnienia” to wydarzenie na trwałe wpisane w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu, czego dowodem jest jego dwudziesta pierwsza już edycja. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych plastyków, a także ich opiekunów. Od 2006 roku konkurs obejmuje zasięgiem obszar województwa śląskiego” - wyjaśniała Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czwerwionce-Leszczynach.

Celem konkursu jest pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno, ale zarazem problemy najbliższego otoczenia. Stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń plastycznych najmłodszego pokolenia.

Tegoroczne hasło konkursowe „Ziemia naszym domem” miało zwrócić uwagę młodego człowieka na tematykę związaną z degradacją naturalnego środowiska człowieka oraz sposobami jej zapobiegania.

Konkurs przeznaczony był dla wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz uczestników pozalekcyjnych zajęć plastycznych. Jurorzy ocenili w tym roku 399 prac z 72 placówek.

 

„Cieszy nas ta liczba, oraz wyszukane formy plastycznej ekspresji młodego pokolenia, jak widać uwrażliwionego na piękno środowiska naturalnego. Co dodatkowo utwierdza nas w przekonaniu o potrzebie organizowania tego typu przedsięwzięć” - podkreślali jurorzy konkursu.

 

Prace oceniane były w czterech grupach wiekowych – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Jury w składzie: Katarzyna Sienkan-Krząkała – artysta plastyk, Maria Malczewska – artysta plastyk, Halina Chowaniec- plastyk, Ryszard Jonderko – przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, Katarzyna Pyszny – pracownik Wydziału Ekologii i Zdrowia UGiM Czerwionka-Leszczyny, Janusz Lukaszczyk – plastyk i komisarz wystawy przyznało 53 nagrody - 9 w kategorii przedszkola, 29 w kategorii szkoły podstawowe, 13 w kategorii gimnazja, 1 w kategorii szkoły ponadgimnazjalne oraz Nagrodę Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami.

Nagrodzeni w konkursie:

http://mokcl.pl/news,609.html

 

Gratulacje na ręce laureatów złożyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marek Profaska, zastępca burmistrza Andrzej Raudner oraz naczelnik Wydziału Ekologii i Zdrowia UGiM Czerwionka-Leszczyny Cecylia Grzybek.

 

Finał konkursu uświetnił występ dzieci z Przedszkola na 10 w Czerwionce-Leszczynach.

 

 

Podczas wydarzenia wręczono także dwie dodatkowe nagrody. Szczegóły związane z przyznanymi niespodziankami przedstawiła Krystyna Jasiczek, naczelnik Wydziału Rozwoju Gminy i Miasta w UGiM Czerwionka-Leszczyny:

 

„Na terenie naszej gminy rozmieszczone są pojemniki na odzież używaną oznaczone logo fundacji „Eco Textil Dzieciom Niepełnosprawnym – od Was dla Was”.

Przedsiębiorstwo, które prowadzi na terenie Czerwionki-Leszczyn działalności zbiórki odzieży używanej, część zysków przekazuje na rzecz fundacji. Jej celem jest niesienie wszechstronnej pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętym niepełnosprwanością różnego rodzaju. Także ich rodzinom i opiekunom, oraz całemu środowisku osób niepełnosprawnych. Od października 2013 Fundacja Eco Textil rozpoczęła realizację nowego programu „ROWER DLA NIEPEŁNOSPRAWNEGO”. Rowery trójkołowe to sprzęt rehabilitacyjny specjalnie przystosowany do użytku osób niepełnosprawnych. Dwa rowery fundacja przyznała także mieszkańcom naszej gminy”.

 

Wyjątkowe prezenty przekazane zostały niepełnosprawnym dzieciom z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny: Karinie Malorny z II klasy integracyjnej SP w Przegędzy i Jakubowi Kapkowskiemu z I klasy integracyjnej SP w Przegędzy.

do góry