Strona główna/Urząd/Aktualności/Wmurowano kamień węgielny pod budowę Tenneco w Stanowicach

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Tenneco w Stanowicach

Aktualności 15 Września 2014

W minioną sobotę w Stanowicach w obecności przedstawicieli władz powiatu, gminy i miasta oraz zaproszonych gości odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowany zakład firmy Tenneco Silesia. Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny powstaje czwarta fabryka koncernu Tenneco w Polsce.

 

Decyzje w sprawie nowej inwestycji zostały podjęte przez zarząd Tenneco po wnikliwym rozpatrzeniu bieżącej sytuacji gospodarczej i politycznej w Europie oraz potrzeb rynku na produkowane przez firmę układy wydechowe do pojazdów samochodowych.

 

„Budujemy naszą nową fabrykę tutaj, w Stanowicach i mamy świadomość, że mieszkańcy czekają na tworzone przez nas miejsca pracy” – rozpoczął uroczystość Henryk Michalik, dyrektor Tenneco Automotive Polska w Rybniku. - „Górnictwo w Polsce się kurczy, a lukę po nim wypełniają firmy z innych branż. Tak jest w również w tym przypadku. Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny powstaje czwarta, po Poznaniu, Rybniku i Gliwicach fabryka Tenneco w Polsce. Mamy nadzieję, że efekty pracy osób, które znajdą tu zatrudnienie, zadowolą klientów, właścicieli i udziałowców Tenneco. Myślimy jednak przede wszystkim o naszych współpracownikach, bo to ludzie stanowią największy kapitał firmy. Wartości Tenneco są spójne ze śląskimi wartościami, dlatego też jestem przekonany o sukcesie nowej inwestycji. Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z przedstawicielami Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, zobaczyliśmy zaangażowanie, serdeczność i życzliwość. Poznaliśmy ludzi, którzy chcą z nami współpracować. Dzięki tym doskonałym relacjom, prace budowlane mogą być już na tak zaawansowanym etapie. Mamy dowody z ostatnich tygodni, że jesteście niezwykle pomocni, dziękujemy za to wsparcie” – zwrócił się do przedstawicieli UGiM H. Michalik.

 

Na miejscu inwestycji powstaną dwie hale o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych każda, a także budynek biurowy. Podczas sobotniego wydarzenia uroczyście zaprezentowano wizualizację nowej fabryki.

Już w maju przyszłego roku zakład ma rozpocząć produkcję specjalistycznych układów wydechowych dla czołówki świata motoryzacyjnego. Tenneco to międzynarodowy koncern motoryzacyjny, produkujący m.in. układy kontroli emisji spalin, systemy kontroli jazdy, amortyzatory oraz inne moduły układów zawieszenia. Produkty firmy trafiają do samochodów takich marek jak: Ford, Renault, Suzuki, Mazda, Volkswagen, BMW czy też Volvo.

 

 

„Dzisiejsze wydarzenie jest efektem wytężonej pracy wielu osób” – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski. - „Dziękuję swoim współpracownikom za działania na rzecz pozyskania inwestorów, współpracę i zaangażowanie w trudnym procesie, którego celem jest budowa fabryki i tworzenie nowych miejsc pracy - zwrócił się do obecnych, przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Profaski oraz pełnomocnika ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorza Wolnika. - „Słowa wdzięczności kieruję także do inwestora. Dziękuję za zaufanie, którym firma obdarzyła naszą Gminę. Samorząd jest partnerem, staramy się sprzyjać, wskazywać kierunki i pomagać”. Burmistrz nawiązał także do wspomnianych wartości firmy Tenneco – „Mieszkaniec naszej gminy wierny jest śląskiemu etosowi pracy. Mam nadzieję, że osoby, które znajdą tu zatrudnienie, będą mogły liczyć także na dobre warunki i przychylność kierownictwa”.

 

Podziękowania oraz życzenia pomyślności w budowaniu nowej fabryki i rozwoju firmy składał także Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec.

Do gratulacji dołączył się również Piotr Sikora z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - „Po raz pierwszy spotkaliśmy się z inwestorem rok temu podczas rozmów o ewentualnym zakupie gruntu na terenie KSSE w pobliżu autostrady. Od decyzji o budowie zakładu minęło zaledwie dziewięć miesięcy. Determinacja i zaangażowanie wszystkich stron pozwoliły doprowadzić do efektu, który mamy okazję podziwiać już dziś”.

 

Teren nowego zakładu został poświęcony przez proboszcza parafii pw. św. Jacka w Stanowicach ks. Eugeniusza Durczoka. Ksiądz proboszcz sprawował także mszę świętą w intencji wszystkich zaangażowanych w budowę nowej fabryki.

 

 

Dla udokumentowania wydarzenia, symboliczny akt, wmurowany następnie przez Starostę Powiatu Rybnickiego oraz Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w jedną z powstających ścian nowej fabryki, podpisali przedstawiciele samorządu oraz firmy Tenneco.

 

 

do góry