Strona główna/Urząd/Aktualności/Wigilia dla samotnych

Wigilia dla samotnych

Aktualności 28 Grudnia 2011

Ponad sto samotnych, ubogich i bezdomnych osób uczestniczyło w wigilijnym spotkaniu, które odbyło się 22 grudnia w Czerwionce. Świąteczny poczęstunek już po raz dwudziesty pierwszy zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

"Co roku zapraszamy podopiecznych naszego ośrodka - osoby których trudną sytuację doskonale znają nasi pracownicy socjalni. Przy wigilijnym stole może także zasiąść każdy, kto mieszka sam i święta przyjdzie mu spędzić bez bliskich czy rodziny" - deklarują pracownicy OPS-u.

Burmistrz Wiesław Janiszewski złożył zgromadzonym świąteczne życzenia: "Życzę Państwu, abyście mieli wokół siebie, tych, na których zawsze możecie liczyć. Boże Narodzenie to czas radości, nadziei i ufności, że czekają nas dobre chwile. Chciałbym podkreślić, że jesteśmy dla Was, możecie Państwo na nas liczyć w ciężkiej codzienności, chciałbym jednak zaapelować do tych, którzy mogą jeszcze zmienić swój los, aby nie wahali się podjąć działań."

Ksiądz Marek Zyziak - wikariusz z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przeczytał fragment Ewangelii dotyczący narodzenia Jezusa, pomodlił się wspólnie ze zgromadzonymi i poświęcił opłatki. Złożył także życzenia radości i nadziei. Każdy uczestnik spotkania otrzymał wigilijną święcę Caritasu – upominek od księdza dziekana - Antoniego Szczypki.

Na świątecznie przystrojonych stoły podano wigilijne potrawy – barszcz, rybę z ziemniakami i kapustą oraz makówki i moczkę. Wszyscy połamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Organizatorzy, choć to niełatwe wśród nieznajomych sobie ludzi, stworzyli piękną świąteczną atmosferę. Podopieczni świetlicy terapeutyczno-środowiskowej zachęcili do wspólnego kolędowania.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał również paczkę żywnościową przekazaną przez PCK w Rybniku i Knurowie.

"Cieszymy się, że istnieje taka wigilia dla samotnych, że się o nas pamięta. Mamy wiele trosk, a jednak dziś się uśmiechamy" - mówili wzruszeni uczestnicy.

do góry