Strona główna/Urząd/Aktualności/Wielki Piknik Ekologiczny

Wielki Piknik Ekologiczny

Aktualności 21 Czerwca 2010

18 czerwca w Przegędzy Kanetowcu odbył się Wielki Piknik Ekologiczny zorganizowany w ramach obchodów Dni Ziemi "ZIEMIA 2010".

Impreza zorganizowana przez Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół nr 5, UGiM oraz MOK obfitowała w atrakcje.

Burmistrz Wiesław Janiszewski otwierając uroczystość podkreślił, że stanowi ona podsumowanie całorocznych działań na rzecz ekologii, które mają miejsce w naszej gminie. Podziękował również wszystkim, którzy angażują się w działania proekologiczne. "Nasza gmina obfituje w piękne przyrodniczo tereny. Cieszę się, że mieszkańcy doceniają te miejsca i chętnie je odwiedzają. Dzisiejsze spotkanie na Kanetowcu jest wyrazem podziękowania dla wszystkich, którzy w swoich działaniach nie zapominają o otaczającej nas przyrodzie" - powiedział burmistrz. 

Jedną z takich osób był Oskar Michalik – nieżyjący już krajoznawca, turysta, propagator i miłośnik piękna przyrody Górnego Śląska. A przysiółek Kanetowiec był jednym z jego ulubionych miejsc, dlatego też podczas piątkowych obchodów na tej polanie uroczyście odsłonięto pamiątkowy obelisk im. Oskara Michalika.

Przy obelisku została umieszczona "kapsuła czasu" zawierająca prezentację multimedialną dotyczącą gminy, nowy film uczniów Gimnazjum nr 3 "Mały książę na tropie złóż sukcesu w Czerwionce-Leszczynach" oraz list do potomnych.

Kolejnym ważnym punktem piątkowego spotkania na Kanetowcu było zasadzenie świerku Benedykta XVI. Drzewko zostało wyhodowane w Jabłonnej (mazowieckie) z nasion poświęconych w 2006 roku przez papieża. Sadzonki świerków zostały rozdysponowane wśród nadleśnictw w kraju. 

"Jesteśmy dumni, że jedno z tych drzewek będzie rosnąć na terenie naszej gminy. Mieszkańcy z pewnością będą dbać o ten skarb" - komentował burmistrz.

W czasie piątkowych obchodów wręczono również nagrody dla laureatów konkursów ekologicznych organizowanych w naszej gminie.

Na zakończenie części oficjalnej grupa dzieci wysłała w niebo balony z zaproszeniem do odwiedzenia Czerwionki-Leszczyn skierowanym do nieznanej osoby – odbiorcy tej podniebnej wiadomości.

"Nieznany Wędrowcze, zapraszamy Cię do pięknej krajobrazowo Gminy Czerwionka-Leszczyny, położonej u podnóża Ramżuli oraz autostrady A1 – naszego okna na świat. Jej okolice rzeźbią charakterystyczne, pełne uroku, pola, łąki, wody i lasy. Przecinają ją niczym wstęgą, małe wsie i miasteczka oraz przepływająca przez ten teren rzeka Bierawka. Piękno tego miejsca, o bogatych złożach sukcesu stwarza wszelkie warunki do pracy, odpoczynku i zakładania rodziny. Tu znajdziesz swój dom".

A później, jak na piknik przystało, organizatorzy zadbali, aby wszyscy zgromadzeni mogli poczęstować się kiełbaskami z grilla i słodkimi przekąskami.

 


Zapraszamy do galerii zdjęć: 

top_baner
do góry