Strona główna/Urząd/Aktualności/Wicepremier Elżbieta Bieńkowska na spotkaniu z samorządowcami regionu

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska na spotkaniu z samorządowcami regionu

Aktualności 5 Września 2014

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Rybniku wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska uczestniczyła w spotkaniu z samorządowcami naszego regionu. Rozmawiano o nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 przeznaczonej m.in. na rewitalizację miast.

 

W wydarzeniu zorganizowanym przez posła Marka Krząkałę i Starostę Rybnickiego Damiana Mrowca uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatu rybnickiego i sąsiednich powiatów, w tym Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz zastępca burmistrza Andrzej Raudner, a także radnymi gmin i powiatów.

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele samorządu województwa śląskiego z Marszałkiem Mirosławem Sekułą, Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzejem Gościniakiem oraz Przewodniczącym Komisji Budżetu, Skarbu i Finansów Sejmiku Grzegorzem Wolnikiem.

„Nowa perspektywa jest dla Polski niezwykle korzystna – zapewnia nam aż 100 mld euro. - powiedziała E. Bieńkowska. - Warto podkreślić, że mamy doświadczenie, jesteśmy najlepiej postrzegani w Europie, jeśli chodzi o zarządzanie programami, także na szczeblach samorządowych. Ale trzeba zawsze patrzeć w przód i myśleć o kolejnych latach rozwoju kraju i jego regionów. Polska dynamicznie się bogaci, żaden kraj europejski nie odnotował w ostatnich latach takiego wzrostu gospodarczego, a pieniądze unijne są dodatkowym czynnikiem, który pozwala nam się rozwijać”.

W nowej perspektywie kluczowy jest temat rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich, na który przeznaczono aż 25 mld zł.

„Kwestie rewitalizacji łączą się ściśle ze sprawami energetycznymi – i o tym należy pamiętać aplikując o środki. Niezwykle istotna jest także rewitalizacja społeczna. To nieodłączny element tego programu. Nie można przecież rewitalizować obszaru miasta pomijając ludzi, którzy tam mieszkają, czy też firmy działające na tym terenie” - wyjaśniała E. Bieńkowska.

Wicepremier podkreśliła także, że nowy budżet unijny to czterokrotnie większe pieniądze dla przedsiębiorców. „Na innowacyjne programy głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw zapewniono kwotę 20 mld euro. Należy pamiętać, że środki te mają być kołem zamachowym i zbudować podstawy do rozwoju krajowej gospodarki” - dodała.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu z samorządowcami, wicepremier, a wkrótce komisarz Unii Europejskiej, podkreślała, że nominacja na to stanowisko, to nie tylko jej osobisty sukces. - „To jest sukces Polski, sukces nas wszystkich, wyraz tego, jak nasz kraj jest postrzegany w Unii. Podkreślam, że będzie to ważna teka gospodarcza, o taką Polska cały czas walczyła i o jaką się upominała” - powiedziała wicepremier.

 Dziennikarze pytali także E.Bieńkowską czy żal jej będzie opuszczać Śląsk na rzecz Brukseli? - „Pełniąc funkcje w rządzie prawie w każdy weekend byłam w domu. Mam nadzieję, że tak pozostanie” - odpowiedziała wicepremier.

do góry