Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomość uczniów SP8 do astronautów

Wiadomość uczniów SP8 do astronautów

Aktualności 13 Marca 2018

Biuro Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej, we współpracy z Fundacją Rappberry Pi (RPF), zaprosiło uczniów poniżej 14. roku życia do udziału w konkursie European Astro Pi – Misja zero. Konkurs polegał na napisaniu krótkiego programu komputerowego w języku Python, który wyświetli pozdrowienia dla astronautów oraz poda temperaturę powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

„Pierwszym krokiem było zgłoszenie zespołu i jego składu (od 2 do 4 uczniów) do konkursu (do 26 listopada 2017). Zespół musiał napisać oraz przesłać swój kod programu używając Astro Pi sense HAT web emulator. Kod miał zawierać wiadomość z pozdrowieniami (w dowolnym języku krajów członkowskich ESA – jednak bez polskich znaków) oraz informację dotyczącą temperatury powietrza w ISS, które miały pojawić się na wyświetlaczu LED. Długość wyświetlania całej wiadomości nie mogła przekraczać 30 sekund” - tłumaczy Małgorzata Szymura, opiekunka Klubu Młodego Odkrywcy „Wektorki”, działającego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku.

Z 2000 zgłoszonych programów z całej Europy wybrano 1700 programów spełniających wszystkie wymagania konkursu. Z Polski  zgłosiło się 31 drużyn, które wzięły udział w misji podstawowej. Spośród nich tylko  25  ekip zostało zakwalifikowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną do kolejnego etapu misji zero, w tym czteroosobowy zespół ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Z. i R. Pietrasów w Dębieńsku. Uczniowie: Łukasz Szymura, Mikołaj Mordal, Szymon Mordal i Magdalena Stalmach należący do Klubu Młodego Odkrywcy „Wektorki” zaprogramowali na wyświetlaczu napis: „Hello, from KMO Wektorki! The temp. is: 20ºC”. Wynik tej pracy można zobaczyć pod linkiem: https://trinket.io/python/18b8db5169

Projekt uczniów z KMO „Wektorki” został odtworzony 1 lutego 2018 roku i zadziałał prawidłowo. W nagrodę uczestnicy konkursu otrzymali  pamiątkowe certyfikaty wraz z certyfikatem miejsca, w którym program był odtworzony. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie poczuli się niemal jak astronauci - w pewnym sensie zagościli na orbicie.

do góry