Strona główna/Urząd/Aktualności/WiP – wakacje i profilaktyka

WiP – wakacje i profilaktyka

Aktualności 13 Września 2016

Stowarzyszenie Pomocy „Feniks” w ramach projektu „WiP – wakacje i profilaktyka” zorganizowało wiele wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz ich rodziców. Głównym celem zadania była integracja i aktywizacja społeczna dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, aby przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

 

W projekcie wzięło udział 40 dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz 20 rodziców.

W miesiącach wakacyjnych odbyły się:

  1. zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży – spotkania dotyczyły szkodliwości środków psychoaktywnych, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych z rówieśnikami, jak aktywnie i twórczo spędzać czas wolny. Łącznie przeprowadzono 24 godzin zajęć.

  2. zajęcia profilaktyczne dla rodziców - dotyczyły substancji psychoaktywnych, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, informacji gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także jak aktywnie i twórczo spędzać czas wolny ze swoimi dziećmi. Łącznie przeprowadzono 8 godzin zajęć.

  3. zajęcia animacyjne dla dzieci i młodzieży - był to czas aktywnych gier i zabaw. Wykorzystano m.in. zabawy z chustą animacyjną, zabawy integracyjne i interaktywne. Łącznie przeprowadzono 48 godzin zajęć.

  4. szkolenie dla rodziców z zakresu profilaktyki uzależnień - było to szkolenie specjalistyczne, prowadzone przez Panią Mariolę Kujańską, mającą wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami znajdującymi się w szczególnie trudnej sytuacji.Dzięki temu rodzice zostali wyposażeni w wiedzę praktyczną, jak rozpoznać pierwsze, niepokojące symptomy świadczące o zażywaniu przez dziecko środków psychoaktywnych.

  5. wyjazdy rodzinne (integracyjne) – odbyły się 3 wyjazdy: do "Dream Parku" w Ochabach, Śląskiego Wesołego Miasteczka i Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie oraz nad Jezioro Pławniowickie. 

Na zakończenie projektu zorganizowano wyjazdowe spotkanie podsumowujące, podczas którego uczestnicy wspólnie obejrzeli film, skorzystali z kręgielni oraz laserowego centrum rozrywki. Całość imprezy zakończyło wspólne ognisko.

Stowarzyszenie Pomocy „Feniks” składa wyrazy podziękowania dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach za pomoc okazaną podczas realizacji projektu.

Projekt „WiP – wakacje i profilaktyka” współfinansowany był ze środków budżetowych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

do góry