Strona główna/Urząd/Aktualności/Wernisaż wystawy Czesława Fojcika - Portret dziecka

Wernisaż wystawy Czesława Fojcika - Portret dziecka

Aktualności 5 Czerwca 2013

Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach wypełnił się wczoraj roześmianymi, nieskrępowanymi i szczęśliwymi dziećmi. Wszystko za sprawą wernisażu wystawy obrazów Czesława Fojcika "Portret Dziecka" i wyjątkowej atmosfery, jaką udało się stworzyć podczas tej uroczystości.

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli, oczywiście, najmłodsi, w tym przedszkolaki z Przedszkola nr 6 i nr 10 w Czerwionce. Ściany sali widowiskowej przyozdobiono pracami artysty przedstawiającymi portrety dzieci.

Czesław Fojcik przygotował także niespodziankę dla Przedszkola nr 10. "Miałem przyjemność gościć w Przedszkolu nr 10, zostałem przyjęty do grona "Przyjaciół przedszkola" i obiecałem wtedy, że przygotuję specjalny obraz - upominek przedstawiający budynek tej placówki. Dziś jest okazja, aby z tej obietnicy się wywiązać" - wyjaśniał twórca wręczając na ręce dyrektor przedszkola Gabrieli Grochli namalowany przez siebie obraz. 

"W imieniu społeczności Przedszkola nr 10 chciałabym podziękować za ten piękny dar, który, oczywiście, zajmie honorowe miejsce w naszej placówce. Gratulujemy wspaniałej wystawy i życzymy dalszych sukcesów" - powiedziała G. Grochla.

Możliwość współpracy z artystą doceniała także Iwona Palarz, dyrektor Przedszkola nr 6: 

"Staramy się kultywować tradycje naszego regionu, dzięki współpracy z panem Czesławem Fojcikiem mamy możliwość pokazywania dzieciom uroków Śląska i konfrontowania wyobrażeń najmłodszych z wizją artysty".

W podziękowaniu dzieci z obu placówek zaprezentowały specjalny program artystyczny.

Ale to nie koniec atrakcji wczorajszego święta. 
Czesław Fojcik zaprosił zgromadzone dzieci na scenę i z pomocą swojego tajemniczego obrazu, przedstawiającego zaczarowaną księgę, opowiadał maluchom niezwykłe bajki.

"Dzieci są cudowne, ciekawe świata. Chłoną wszystkie informacje. Sam mam wnuczkę i z chęcią opowiadam jej bajki. Przebywanie z dziećmi jest dla mnie ogromną radością" - podkreślał autor.

Swoje uznanie dla talentu Czesław Fojcika oraz gratulacje złożyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewski, zastępca burmistrza A. Raudner, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury M. Czajkowska, Przewodniczący Rady Dzielnicy Czerwionka Centrum M. Paluch.

Autor wernisażu otrzymał także specjalne listy gratulacyjne z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz od Wojewody Śląskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli także Kustosz Galerii Jan w Jankowicach Elżbieta Pierchała artyści z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz radni Rady Miejskiej – Stefania Szyp i Jan Pala.

Dla najmłodszych uczestników wernisażu Rada Dzielnicy Czerwionka Centrum przygotowała słodkie upominki.

Czesław Fojcik – mieszkaniec Czerwionki i pracownik MOK-u. Jego zamiłowaniem jest malarstwo sztalugowe. A decydujący temat sztuki stanowi dla niego Śląsk i przemysł górniczy.

Autor jest emerytowanym górnikiem, malarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Obecnie należy do Stowarzyszenia Malarzy Nieprofesjonalnych "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej. Jak sam podkreśla, interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Śląska, w szczególności tych, w jakie obfituje Czerwionka-Leszczyny.

Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów w Polsce i zagranicą. Przy okazji organizowanych wystaw artysta szczególna wagę przywiązuje do podkreślania swoich korzeni związanych z Czerwionką.

Czesław Fojcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich. Za serię portretów "Sztygar", "Śleper" i "Przodowy" zdobył główną nagrodę na XVII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha.

Został wyróżniony statuetką "Karolinka" za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz medalem "50-lecia". 

Wystawę - "Portret dziecka" można oglądać do 28 czerwca.

do góry