Strona główna/Urząd/Aktualności/Warsztaty ceramiczne w MOK-u

Warsztaty ceramiczne w MOK-u

Aktualności 24 Lipca 2013

W ramach "Wakacji z Miejskim Ośrodkiem Kultury" zorganizowano "Warsztaty ceramiczne". To nowość w ofercie ośrodka i od razu cieszy się sporym zainteresowaniem.

"Niedawno przeprowadziłam się do Czerwionki z Knurowa. Chciałam zapoznać się z propozycjami na czas wakacji i moją uwagę zwróciły warsztaty ceramiczne. Lubię pracę z modeliną, tworzenie różnych przedmiotów, chciałam sprawdzić, jak wygląda praca z użyciem profesjonalnych narzędzi" - mówiła jedenastoletnia Marta z Czerwionki.

Zajęcia trwają cztery dni. Podczas nich, uczestnicy mają okazję poznać podstawowe informacje na temat ceramiki, jako ważnego ogniwa w rozwoju niemal wszystkich znanych cywilizacji. Gliniane narzędzia i figurki wotywne znano już w czasach prehistorycznych. Były wówczas wyrabiane ręcznie i suszone na słońcu.

Grupa "Warsztatów ceramicznych" poznaje także minerał, który stanowi fundament istnienia ceramiki – glinę. Prowadząca udziela wskazówek na temat wyboru odpowiedniego rodzaju gliny, technik i sposobów pracy.

"Glina zmieszana z wodą staje się plastyczna i pozwala się kształtować. Występuje na całej powierzchni Ziemi, ale w zależności od regionu, różni się właściwościami fizycznymi i chemicznymi" - wyjaśniała prowadząca zajęcia artysta ceramik, absolwentka projektowania ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mieszkanka Czerwionki-Leszczyn - Karolina Badura.

"Za pomocą dość prostej "metody wałeczków" postaramy się także wykonać samodzielnie ozdobne szkatułki – dodała - Prace przygotowane przez uczestników zajęć zostaną wypalone, zaś na ostatnich zajęciach będziemy je szkliwić".

Pełna entuzjazmu grupa uczestnicząca w zajęciach z wielką chęcią przystąpiła do działania. 
"Ta praca nie jest trudna, ale wymaga precyzji. Wpadłam na pomysł, żeby wykonać szkatułkę na biżuterię. Będzie ona miała kształt serca. Staram się, aby praca była wykonana jak najlepiej" - mówiła uczestniczka zajęć – Ania.

"W pracy ceramika najważniejsze są dłonie. Narzędzia, które widzicie na stole – wałek, nóż, pędzel tylko wspomagają pracę naszych rąk – podkreśliła K. Badura. Ciekawostką jest używanie różnorodnych przedmiotów – czasem zupełnie nie kojarzonych z pracą artysty ceramika, na przykład kart telefonicznych, które świetnie sprawdzają się przy wycinaniu i wygładzaniu powierzchni.

"Zdolności plastyczne z pewnością pomagają przy pracy z ceramiką. Znam jednak osoby, które nie są obdarzone talentem artystycznym, ale dzięki zaangażowaniu i pracowitości potrafią stworzyć wspaniałe dzieła. Dla mnie praca z ceramiką to ogromna przyjemność. Skupiam się, wyciszam, relaksuję. Wiele osób dziś szuka nowych form spędzania czasu wolnego, rekomenduję im warsztaty ceramiczne".

Opinię Karoliny Badury potwierdzają zgodnie nastoletni uczestnicy zajęć : "Warsztaty bardzo nam się spodobały. Zdecydowanie wolimy spróbować czegoś nowego, niż spędzać całe dni przed komputerem czy telewizorem". 

Na pewno z satysfakcją i dumą zabiorą efekty swoich prac do domów.

Osoby, które chciałyby dołączyć do grup biorących udział w "Warsztatach ceramicznych" mogą skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

do góry