Strona główna/Urząd/Aktualności/Wakacje z MOK-iem: Łapacze snów i wyjazd do Skalnego Miasta

Wakacje z MOK-iem: Łapacze snów i wyjazd do Skalnego Miasta

Aktualności 19 Lipca 2017

Warsztaty robienia indiańskich amuletów i wycieczka do Skalnego Miasta w Czechach – w ostatnich dniach, między innymi takie atrakcje czekały na tych, którzy zdecydowali się skorzystać z wakacyjnej oferty MOK-u.

 

Kolorowe wstążki, sznurek, koraliki, piórka – te przedmioty były potrzebne uczestnikom warsztatów, które odbyły się 18 lipca w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym, do zrobienia Łapaczy snów - magicznych amuletów, wywodzących się z wierzeń plemion Indian. Wierzyli oni, że nasze sny dzielą się na dobre i złe, które zsyłane są z nocnego, ciemnego nieba. Zadaniem łapacza snów było zatrzymanie koszmarów sennych – jako te wielkie i niezdarne, wpadają one w sieć wyplecioną ze sznurka, grzęzną w niej, a wraz z pierwszymi promieniami słońca wyparowują razem z rosą. Dobre sny – małe i sprytne, przeciskają się przez sieć i spływają na śniącego po piórach, zawieszonych na wstążkach, zsyłając mu dobry sen. Zgodnie z wierzeniami, łapacze snów powinny być tak zawieszone, aby mogły do nich dosięgnąć pierwsze promienie słoneczne.

 

Każdy z uczestników warsztatów w CKE, rozpoczął tworzenie swojego łapacza snów od zaplecenia wstążki na drewnianym okręgu. Następnie, z różnokolorowych sznurków należało zapleść na okręgu sieć, a w nią wpleść kolorowe koraliki. Wykończeniem pracy nad własnym łapaczem snów było dowiązanie do niego różnobarwnych wstążek oraz doczepienie piórek. Warsztaty rozwijały kreatywność dzieci, a także zapoznały je z wierzeniami, rękodziełem i kulturą Indian, zupełnie odmienną od naszej.

 

12 lipca z kolei mieszkańcy gminy wyjechali do Ardspach – Skalnego Miasta w Czechach. Ten przepiękny obszar złożony jest z licznych skał zbudowanych z piaskowca. Pomiędzy nimi prowadzi labirynt ścieżek, którymi mogą przechadzać się turyści, podziwiając majestatycznie wznoszące się skały. Uczestnicy wycieczki oprócz spaceru po labiryncie skalnym mieli niepowtarzalną okazję odbycia rejsu łodzią po lazurowym jeziorze. Piękna pogoda i niesamowite widoki sprawiły, że wycieczka była wyjątkowo udana.

do góry