Strona główna/Urząd/Aktualności/W oczekiwaniu na setne urodziny szkoły

W oczekiwaniu na setne urodziny szkoły

Aktualności 29 Kwietnia 2015

6 maja 1916 roku dokonano uroczystego otwarcia szkoły w Czerwionce. W nadchodzącym roku będziemy więc świadkami stulecia, obchodzonego przez społeczność szkolną Zespołu Szkół nr 3.

Historia

Wraz z budową w centrum Czerwionki osiedla familoków, powstała nowa szkoła. W decyzji z 1994 r. wojewódzkiego konserwatora zabytków możemy przeczytać: "budynek dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem, nieotynkowany. Dach wysoki, 4-spadowy, kryty dachówką. Wejście wykonane ze sztucznego kamienia w formie dostawionego portyku. Dwie kolumny podtrzymują trójkątny tympanon z wizerunkiem sowy. Pod tympanonem na gzymsie data-1915 r. Nad portykiem prostokątna płycina wykonana z tynku, ozdobiona motywem wici roślinnych. Na niej widoczne pozostałości napisu "Katolicka Szkoła...".

W 1915 r. ten niewielki budynek musiał już pomieścić 709 uczniów. Wtedy też Urząd Gminy w Czerwionce podjął decyzję o dobudowaniu nowego, 6 - klasowego skrzydła. Uroczystego otwarcia dokonano 6 maja 1916 r. Kierownikiem obydwu części został Sekmatlorsek i pozostawał nim do 1922 r., tj. objęcia tej części Śląska przez władze polskie. Wtedy też nastąpiło rozdzielenie na Publiczną Szkołę Powszechną nr 1 i nr 2.

Jeszcze w 1915 r. w prawym skrzydle szkoły urządzono kaplicę. Zaczęto w niej odprawiać niedzielne nabożeństwa - najpierw ewangelickie, potem katolickie. Szkoła nosiła wówczas imię Chrystusa Króla i w 1926 r. uczęszczało do niej 464 uczniów. We wrześniu 1939 r. nauka w szkole została przerwana. Wznowiono ją dopiero w lutym 1940 r., ale już w języku niemieckim. W czasie ofensywy zimowej w 1945 r. w zabudowaniach szkolnych stacjonował oddział Armii Czerwonej. Rozkazem komendanta wojennego z 7 lutego 1945 r. na stanowisko kierownika szkoły została powołana Maria Kaleta, która miała na nowo zorganizować naukę.

W kwietniu 1945 r. Inspektorat Szkolny Powiatu Rybnickiego nowym kierownikiem szkoły mianował Jana Skabę. Pełnił on tę funkcję do końca roku szkolnego, tj. 15 lipca 1945 r. Z dniem 5 września 1945 r. kierownictwo placówki objął Bronisław Warot. W tym okresie liczba uczniów wahała się od 450 do 470 osób. W czasie gdy placówką kierował B .Warot szkoła przeszła gruntowny remont. 1 listopada 1971 r. oddano do użytku nową salę gimnastyczną, w tym czasie szkołą kierował już Stanisław Pyszny. Kolejnymi dyrektorami szkoły byli: Urszula Kulesa ( 1976- 1978), Janusz Pałczyński ( 1978 – 1981), Marian Fejklowicz ( 1981- 1985), Bogumiła Dębicka, które pełniła funkcję dyrektora SP 5 do roku 1992, a od 1999 funkcję dyrektora Gimnazjum nr 4, do roku 2010 dyrektorem SP 5, a następnie Zespołu Szkół nr 3 była Zofia Szachniewicz, obecnie funkcję dyrektora ZS 3 pełni Małgorzata Marciniak.Teraźniejszość

W przyszłym roku nasza szkoła obchodzić będzie swe stulecie, nieważna jest nazwa, bo funkcjonowała przez lata jako: SP 2, SP 5, G 4, ZS 3 , ważni są ludzie, którzy ją tworzą i ich poczynania. Wiele pokoleń pracowało na jej dobre imię, renomę, należne miejsce w środowisku, dziś zachwyca nie tylko pięknym wyglądem po modernizacji, ale również wspaniałymi osiągnięciami. Uczniowie twierdzą, że zachęca wszystkich do ciekawej, niekonwencjonalnej nauki, twórczej pracy, nie sposób się tu nudzić, zawsze się coś ciekawego dzieje, konkursy, projekty, święta, warsztaty, akademie, filmy – następują jedno po drugim. Dzięki temu nauka staje się łatwiejsza i atrakcyjniejsza.

Społeczność szkolna ZS 3 godnie chce przygotować swój jubileusz, organizując liczne konkursy i spotkania z ciekawymi ludźmi a także wywiady z absolwentami, konkurs fotograficzny „ Szkoła w obiektywie, konkurs plastyczny „ Szkoła moimi oczami”, konkurs poetycki” Bo ja kocham moją szkołę” oraz opracowując folder pamiątkowy z okazji setnych urodzin . Zapraszamy do odwiedzin na stronach internetowych szkoły.

 

http://sp5czerwionka.republika.pl/

http://www.g4.szkola.pl./

do góry