Strona główna/Urząd/Aktualności/W Czerwionce-Leszczynach powstaje Uniwersytet Trzeciego Wieku

W Czerwionce-Leszczynach powstaje Uniwersytet Trzeciego Wieku

Aktualności 29 Sierpnia 2013

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inauguracyjne Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbędzie się 12 września o godz.17.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

Od kilku miesięcy na terenie Czerwionki-Leszczyn trwają intensywne prace, których celem jest powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców gminy. Aktywizacja seniorów w ramach Organizowania Społeczności Lokalnych realizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach przyniosła znakomite rezultaty. Mieszkańcy sołectw i dzielnic zgłaszają potrzebę przygotowania specjalnej oferty dedykowanej seniorom.

Starzenie się ludności jest efektem demograficznych przemian cywilizacyjnych. Także na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny rośnie długość życia mieszkańców i przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym. Starzenie się jest jednak – jak mówią eksperci - w większym stopniu procesem zachodzącym w psychice, a nie warunkiem biologicznym.

"Przekonaliśmy się, że trzeba zmienić myślenie o osobach starszych. Seniorzy chcą być aktywni, podejmują szereg różnorodnych inicjatyw, mają potrzebę służenia swoim kapitałem społecznym – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, jeden z inicjatorów powołania UTW. - Uniwersytety Trzeciego Wieku to najpopularniejsza w ostatnich latach forma edukacji ludzi starszych, istotna i potrzebna z uwagi na zachodzące zmiany demograficzne. Uniwersytety pobudzają do aktywności, w doskonały sposób tworzą także więzi między osobami starszymi, borykającymi się często z samotnością. Sprzyjam idei powołania tego typu placówki na terenie naszej gminy. Cieszę się, że w to działanie włączyło się tak wiele osób i organizacji. Mam nadzieję, że wspaniała inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i spełni ich oczekiwana" - deklaruje burmistrz.

Ważne, aby włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego, by seniorzy mogli aktualizować swoją wiedzę, aktywnie włączać się w życie środowiska lokalnego, zachowywać i zwiększać sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną.

"Wielu naszych seniorów nie lubi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach, często też potrzebuje pretekstu do wyjścia z domu. Jedną z form ich aktywizacji jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, który stworzy możliwości ciągłego poszerzania wiedzy, rozwoju zainteresowań i twórczego spędzenia wolnego czasu oraz zapewni możliwość dbania o kondycję fizyczną" - mówi Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, jeden z twórców UTW w Czerwionce-Leszczynach.

Celem uniwersytetu ma być upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych, aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych, poszerzanie wiedzy i umiejętności seniorów, angażowanie słuchaczy w aktywność na rzecz otaczającego ich środowiska, czy podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów.

O tym, że starość nie oznacza wyłącznie przesiadywania w kapciach przed ekranem telewizora wiedzą doskonale pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy od kilku lat, z doskonałymi rezultatami podejmują liczne inicjatywy na rzecz osób starszych. "Okazało się, że 60 plus to pokolenie ludzi bardzo aktywnych, którzy chcą sięgać po to, co z pozoru wydawać się może zarezerwowane dla osób młodych. Chcą uczyć się języków, być sprawni fizycznie, zwiedzać, surfować w internecie, rozwijać szereg swoich pasji i zainteresowań" - przekonuje Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

Forma spotkań dostosowana ma być do wieku słuchaczy. Inicjatorzy dokładają starań, aby każdy z uczestników miał możliwość wyboru najciekawszych dla siebie form. W przyjaznym dla starszych osób środowisku, każdy słuchacz będzie mógł pogłębić swoją wiedzę, rozwijać hobby i talenty artystyczne, a przede wszystkim - wykorzystać swój indywidualny i niepowtarzalny potencjał.

"Myślę, że szeroki wachlarz propozycji zajęć i wykładów dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach będzie ciekawą formą i szansą do samorealizacji, jak również podbudowania poczucia własnej wartości i świadomości, że kształcenie ustawiczne jest ważnym elementem naszego życia codziennego" - dodaje M. Profaska.

Podczas spotkania 12 września zainteresowani otrzymają również ankiety, na podstawie których zdiagnozowane zostaną potrzeby dotyczące tematyki zajęć i wykładów. Planuje się wstępnie: porady prawne, naukę języków, zajęcia ruchowe, rehabilitacyjne, z zakresu mody i urody, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa, czy technologii informacyjnych.

Zapraszamy wszystkich na spotkanie 12 września. W razie pytań – prosimy o kontakt pod nr tel.: 32 43-18-955

Prace na rzecz powołania UTW podjęte zostały przez: Stowarzyszenia - Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny, Towarzystwo Sympatyków Ziemi Dębieńskiej, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Bełk, a także: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej i Bibliotekę Publiczną w Czerwionce-Leszczynach.

top_baner
do góry