Strona główna/Urząd/Aktualności/Włosi, Macedończycy i Niemcy z wizytą w Czerwionce-Leszczynach

Włosi, Macedończycy i Niemcy z wizytą w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 30 Maja 2017

Wczoraj w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny gościła młodzież z Włoch, Macedonii i Niemiec, która odwiedziła naszą miejscowość dzięki współpracy z Zespołem Szkół w Czerwionce-Leszczynach, w ramach programu Erasmus Plus. Z uczniami i ich opiekunami spotkał się Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.


„Witam Was bardzo serdecznie w naszej miejscowości – zwrócił się do gości burmistrz Wiesław Janiszewski. - Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny liczy 41 tys. mieszkańców, ma 115 km kw. powierzchni i jest jedną z większych gmin woj. śląskiego. Czerwionka-Leszczyny to gmina pogórnicza, do roku 2000 funkcjonowała tutaj kopalnia. Obecnie, nie ma już przemysłu górniczego, staramy się jednak odtworzyć miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Chciałbym jednak zaznaczyć, że gmina to nie tylko przemysł i pogórniczy krajobraz. Niezaprzeczalne są walory przyrodnicze Czerwionki-Leszczyn. Na szczególną uwagę zasługują liczne tereny zielone służące rekreacji i wypoczynkowi – trasy turystyczne, rowerowe czy nordic walking. Piękne przyrodniczo miejsca i liczne zabytki są głównym atutem miejscowości. Charakterystycznym elementem zabudowy Czerwionki-Leszczyn jest zachowany zespół wielorodzinnych budynków pracowników dawnej kopalni „Dębieńsko” - familoki. Zabytkowe osiedle z czerwonej cegły przyciąga uwagę wyrafinowaniem architektury i rozmachem urbanistycznym”.

Burmistrz omówił także historię osiedla, jego walory urbanistyczne i architektoniczne, a także aktualnie podejmowane działania promocyjne. Zaprosił do zwiedzania gminy i życzył gościom przyjemnego pobytu.

„Pragnę także podkreślić - dodał burmistrz - że nie tylko dzięki przebiegającej przez naszą miejscowość autostradzie jesteśmy blisko Europy. Cieszę się, że projekty, takie jak realizowany przez Was Erasmus Plus, umożliwiają współpracę pomiędzy naszymi krajami, wspierają potencjał młodych ludzi i ich kapitał społeczny”. Burmistrz podziękował nauczycielkom z Zespołu Szkół – Elżbiecie Pragłowskiej oraz Ewie Radwan za koordynowanie wizyty uczniów w Czerwionce-Leszczynach.

Pobyt młodzieży trwał będzie tydzień. Celem współpracy jest uświadomienie oraz przybliżenie uczniom i nauczycielom różnorodności kultur, języków i wartości europejskich, rozwój współpracy międzynarodowej, rozwój uczniów na drodze do obywatelstwa europejskiego, a także podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności.

do góry