Strona główna/Urząd/Aktualności/Urząd nagrodzony za działania na rzecz najmłodszych mieszkańców

Urząd nagrodzony za działania na rzecz najmłodszych mieszkańców

Aktualności 16 Października 2017

W minioną sobotę w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się uroczysta Gala rozdania Złotych Słoneczników - nagród portalu CzasDzieci.pl dla najbardziej rozwojowej inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat. Wyróżnienie w kategorii Przyroda otrzymał Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny za realizowany od lipca do grudnia 2016 roku projekt „Przyrodniczy diament regionu”.

 

Jurorzy, specjaliści w dziedzinach rozwoju i wychowania dzieci, oceniali i przyznali nagrody w sześciu kategoriach: Język, Ruch, Logika, Muzyka, Sztuki Wizualne, Przyroda. Dzięki przyznanym wyróżnieniom można znaleźć propozycje rekomendowane zarówno przez rodziców, jak i przez jury złożone z ekspertów z zakresu rozwoju i wychowania dzieci.

Zgromadzonych w Muzeum Śląskim gości powitały Alicja Knast, dyrektor placówki oraz Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic. „Gala Słoneczników odbywa się w tak szczególnym miejscu jak Strefa Kultury. Tutaj jeszcze kilkanaście lat temu była kopalnia, a dziś mamy w tym miejscu kopalnię wspaniałych pomysłów – również tych dedykowanych dzieciom. Jest to więc idealne miejsce do wręczenia tak ważnych nagród, jak Słoneczniki. Gratuluję wszystkim Państwu, wyróżnienia stanowią ogromny zaszczyt, to docenienie Państwa zaangażowania w rozwój dzieci, co stanowi także ogromną odpowiedzialność spoczywającą na Państwu” – mówiła wiceprezydent M. Szuba życząc zgromadzonym dalszych sukcesów.

Agnieszka Karp-Szymańska, prezes portalu CzasDzieci.pl podkreśliła: „Słoneczniki powstały po to, aby pokazać, co wartościowego dzieje się w miastach. Staramy się pokazać rodzicom na które działania zwrócić szczególną uwagę i kto w naszych miastach troszczy się o rozwój dzieci, przygotowując dla niż ważne, ciekawe działania”.

Wysoki poziom gali, organizatorzy pogodzili z ciepłem i familijną atmosferą. Dlatego na wręczenie nagród realizatorzy projektu zostali zaproszeni wraz z dziećmi. Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny reprezentowali pomysłodawcy i realizatorzy projektu „Przyrodniczy diament regionu”: Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM, która koordynowała projekt, Andrzej Wącirz, naczelnik wydziału programowania i funduszy zewnętrznych oraz Anna Witała z wydziału programowania i funduszy zewnętrznych. „W uroczystości towarzyszyły nam nasze dzieci, to one stanowią pierwszą inspirację w pracy na rzecz najmłodszych mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Wyróżnienie w konkursie bardzo nas cieszy stanowiąc impuls do realizacji kolejnych projektów” - podkreślają pracownicy UGiM.

Po gali dzieci mogły przekonać się jak ciekawe warsztaty odbywają się w Muzeum Śląskim, starsi uczestnicy zostali natomiast zaproszeni do zwiedzania wystaw

Przypomnijmy, że „Przyrodniczy diament regionu” to kompleksowa kampania promocyjno-edukacyjna, skierowana głównie do najmłodszych.

Przeprowadzona przez Urząd Gminy i Miasta we współpracy z Biblioteką Publiczną kampania udowadnia, że dzieci są bardzo ważną częścią społeczności Czerwionki-Leszczyn i wypracowanie dobrych nawyków w najmłodszym pokoleniu będzie miało ogromne znaczenie dla przyszłości miasta. Pokazuje także, jak realizować nietuzinkowe, angażujące przedsięwzięcia przy niewielkim budżecie. Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na walory przyrodnicze, krajobrazowe i turystyczne gminy, a zarazem kształtowanie u najmłodszych mieszkańców wrażliwości na piękno przyrody, odkrywania jej atrakcyjności, konieczności poszanowania i troski o ekologię. W ramach projektu zrealizowano dwa cieszące się ogromnym zainteresowaniem konkursy, wydano materiały promocyjne, przeprowadzono szereg nietuzinkowych, angażujących zajęć i warsztatów ekologicznych. Podejmowane działania rozwijały w dzieciach wrażliwość ekologiczną, budowały świadomość konieczności dbania o środowisko oraz podkreślały piękno lokalnej przyrody, zachęcając jednocześnie do jej odkrywania.

do góry