Strona główna/Urząd/Aktualności/Urok familoków na ścieżce

Urok familoków na ścieżce

Aktualności 24 Kwietnia 2015

Wczoraj przy ulicy Szkolnej zamontowane zostały tablice informacyjne dotyczące zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko”. Zapraszamy na spacer nową ścieżką edukacyjną.

 

Pierwsza tablica – Familoki – obrazy z przeszłości - zapoznaje z historią osiedla, jego walorami urbanistycznymi i architektonicznymi.

 

Druga tablica - Familoki – kolonijna rodzina – to przegląd mozaiki charakterów, zamieszkujących dawniej familoki. Czy życie mieszkańców to tylko czas mierzony od szychty do szychty...?

 

Na trzeciej tablicy zamieszczono plan osiedla wraz z opisem tras spacerowych podzielonych tematycznie. Być może będzie inspiracją do odbycia „przechadzki po ogrodzie”, „podróży w czasie”, „marszu centralnego”, „romantycznego spaceru” czy innych tras na terenie osiedla, które pozwolą odkryć urodę tego miejsca.

 

Czwarta tablica pozwala przypomnieć miasto-ogród, koncepcję, która przyświecała także projektantom osiedla patronackiego w Czerwionce. Dziedzictwo przyrodnicze tego miejsca wciąż jest ogromną wartością.

 

Kończą się również prace, dotyczące wyposażenia Punktu Informacji Turystycznej wraz z Izbą Tradycji. Już niebawem zaprosimy do odwiedzenia także i tego miejsca.

 

 

 

do góry