Strona główna/Urząd/Aktualności/Urok dawnych zdjęć. Zapraszamy na wystawę „Śladem wspomnień”

Urok dawnych zdjęć. Zapraszamy na wystawę „Śladem wspomnień”

Aktualności 17 Marca 2014
 

Zapraszamy do odwiedzania wyjątkowej wystawy pt. „Śladem wspomnień”. Dzięki inicjatywie trojga młodych mieszkańców gminy, w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym udało się zgromadzić niepowtarzalną kolekcję, zawierającą unikatowe widoki miasta i mieszkańców, utrwalone w obiektywie aparatu.

 

Projekt „Śladem wspomnień dawnych lat” rozpoczął się w październiku ubiegłego roku.

Wtedy też ogłoszony został konkurs, którego celem było fotografowanie i przekazywanie zdjęć wyrażających szczególnie charakterystyczne walory Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.W ramach konkursu pomysłodawcy projektu - Agnieszka Warzecha, Sebastian Garbacz i Michał Toman poszukiwali fotografii:

o znaczeniu historycznym, ukazujące dawny wygląd przestrzeni publicznej, nawiązujące do dziedzictwa kulturowego (tradycji, wydarzeń, obyczajów), dawnych fotografii nawiązujących do instytucji, organizacji funkcjonujących na terenie gminy i miasta oraz innych o specjalnym znaczeniu dla życia mieszkańców; a także - aktualnych, promujących i ukazujących walory przyrody, przestrzeń publiczną charakterystyczną dla gminy i miasta.Inicjatorzy projektu zbierali archiwalne zdjęcia z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. „Osoby, które skontaktowały się z nami i zadeklarowały chęć przekazania fotografii z archiwów domowych, odwiedzaliśmy ze skanerem. Następnie, utrwalone cyfrowo zdjęcia wywoływaliśmy. Stworzyliśmy z nich bogaty album” - opowiadają pomysłodawcy. Zbiory fotografii przeglądać można także w internecie na stronie projektu: http://slademwspomnien.pl oraz: https://www.facebook.com/slademwspomnienWarto odwiedzić także CKE i będąc w nowoczesnym budynku, choć na chwilę przenieść się do dawnych czasów, obserwując wyjątkowe widoki miasta i mieszkańców utrwalone na fotografiach. Każde zdjęcie osnute jest pewną historią. „To nie są zwykle pamiątki z rodzinnych albumów, ale pasjonujący zapis rzeczywistości sprzed wielu lat” - zachęcają inicjatorzy projektu.24 lutego odbyło się uroczyste zakończenie konkursu fotograficznego. Komisja konkursowa w składzie:

1. Ewa Kluczniok Prezes

Funduszu Lokalnego “Ramża”

2. Krystyna Jasiczek Naczelnik

Wydziału Rozwoju Gminy i Miasta CzerwionkaLeszczyny

3. Hanna Piórecka-Nowak

Rzecznik Prasowa Urzędu Gminy i Miasta CzerwionkaLeszczyny

4. Maria Śliwa Fotograf

5. Agnieszka Warzecha Szef zarządu NGOs na szczeblu powiatu ZHP

6. Michał Toman Prezes Stowarzyszenia Grupa Biegowa “Luxtorpeda” Czerwionka

dokonała oceny prac konkursowych i wyłoniła 3 zwycięzców w każdej

z kategorii.

Każdy z jurorów miał za zadanie wybrać 10 zdjęć w każdej z kategorii. Fotografie zostały

ułożone w kolejności od najwyżej ocenionych. Suma punktów każdego jurora na konkretną

fotografię pozwoliła ułożyć ranking i wyłonić zwycięzców w każdej z kategorii.

W poszczególnych kategoriach zwycięzcami zostali:

● Kategoria I zdjęcia dawne

I miejsce Ewa Zaremba

II miejsce Mariusz Blacha

III miejsce Jarosław Krypczyk

● Kategoria II zdjęcia obecne

I miejsce Felicja Swoboda

II miejsce Agnieszka Górecka

III miejsce Mariusz Blacha

Ogółem 17 uczestników zgłosiło do konkursu 65 prac.Finał konkursu nie oznacza jednak zakończenia przedsięwzięcia. „Tyle zdjęć wciąż czeka na to, by je pokazać, tyle twarzy, by ocalić je od nieistnienia. Chcemy kontynuować nasze działania i wszystkich zainteresowanych przekazaniem dawnych fotografii gminy prosimy o kontakt” - zachęcają pomysłodawcy projektu.

 

top_baner
do góry