Strona główna/Urząd/Aktualności/Urodziny Przedszkola nr 10

Urodziny Przedszkola nr 10

Aktualności 14 Czerwca 2012

Dziś w naszym przedszkolu jest bardzo wesoło, 
bo dużo gości widzimy w koło.
Zebraliśmy się tutaj, my wszystkie dzieciaki,
By uczcić jubileusz nie byle jaki.
25-lecie naszego przedszkola to wielkie święto,
o którym każdy pamięta.25 lat temu na osiedlu w Czerwionce przy ul. Jana Pawła II z dala od zgiełku miasteczka i hałaśliwych ulic zbudowano i oddano do użytku nową placówkę przedszkolną.

1 września 1987 r. nastąpiło uroczyste otwarcie przedszkola. W obecności dzieci, rodziców, pracowników przedszkola na ręce dyrekcji placówki przekazano "złoty klucz". Symbol do dziś znajduje się na honorowym miejscu w gabinecie dyrektor przedszkola. 
Otwarciu placówki przyświecało hasło: "Bo przedszkole uczy, bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas". Uroczystość zakończono wtedy zwiedzaniem nowego obiektu. Po 25 latach przedszkole zmieniło swoje wyposażenie, ale wciąż jest tą samą przyjazną placówką, której nie mogą się nachwalić rodzice maluchów.


"To oczywiste, że największym skarbem są nasze dzieci, to one nadają sens życiu, niosą nam radość, miłość i nadzieję – podkreśla dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla. – Nasze przedszkole zaspokaja potrzeby edukacyjne i zapewnia rozwój osobowy dzieci. Realizuje program wychowania przedszkolnego i podejmuje działania profilaktyczne uwzględniające wychowanie społeczno-moralne, estetyczne i zdrowotne, promocję zdrowia, szacunek dla innych, funkcjonowanie w grupie, formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Realizujemy programy autorskie i innowacje pedagogiczne. Zwracamy szczególną uwagę na swobodny rozwój dziecka, w trakcje zabawy jedynie inspirowanej przez nauczyciela. Dzieci zdobywają wiedzę i uczą się prawidłowych relacji społecznych , samodzielnie rozwiązują problemy rówieśnicze, a w zabawach tematycznych odzwierciedlają realizowany program wychowania i nauczania".

Od 1987 roku aż do chwili obecnej przedszkole opuściło 1330 absolwentów. W tym roku szkolnym do przedszkola uczęszcza 140 dzieci. Placówka liczy 6 oddziałów, w tym 2 grupy integracyjne.

"Celem integracji w naszym przedszkolu jest stworzenie dzieciom niepełnosprawnym takich warunków, aby mogły włączyć się w grupę rówieśniczą na zasadzie równości praw i obowiązków. Istotą integracji w naszym przedszkolu jest indywidualne podejście do każdego dziecka i zapewnienie mu warunków, aby mogło w pełni realizować program. Dzięki obcowaniu z dziećmi niepełnosprawnymi, dzieci zdrowe uczą się tolerancji dla odmienności, akceptacji, rozumienia słabości, szacunku dla drugiego człowieka i gotowości do udzielania pomocy" – dodaje G. Grochla.
Ważnym osiągnięciem placówki – jak podkreślają nauczyciele - jest posiadanie certyfikatów "Śląskiej Szkoły Jakości" oraz "Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie" i wiele innych wyróżnień.

"Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu – o tym, jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie świat" - ta myśl Roberta Fulghuma stanowi sens edukacji przedszkolnej – podsumowuje G. Grochla. 

Urodziny placówki społeczność przedszkolna świętuje hucznie co pięć lat. "Jubileusz 25-lecia przedszkola splótł się z obchodami 50-lecia nadania praw miejskich, co dodatkowo mobilizowało nas do przygotowania wyjątkowej ilości atrakcji. Cały rok szkolny 2011/2012 był jubileuszowy - organizowaliśmy liczne wydarzenia, przeglądy, konkursy związane z urodzinami przedszkola i przygotowywaliśmy się do kulminacyjnej - dzisiejszej uroczystości " – zapewniali pracownicy "Dziesiątki". I rzeczywiście, urodziny przedszkola, które odbyły się 31 maja, stanowiły pełną wrażeń dla małych i dużych sympatyków placówki uroczystość. 


O godz. 9.30 w kościele św. Józefa Oblubieńca w Czerwionce odbyła się msza św. w intencji przedszkolaków, ich rodziców, pracowników przedszkola, absolwentów, emerytów i rencistów. Następnie, już w murach przedszkola, odbyła się uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Nie obyło się, oczywiście, bez występów dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Zachęcono także do zwiedzania przedszkola, zaprezentowano dorobek placówki, osiągnięcia dzieci, wyeksponowano dyplomy, zdjęcia, rysunki maluchów oraz pamiątkową księgę oraz specjalnie wydane z okazji jubileuszu zakładki.

Popołudniu zorganizowano niezwykły, jak na urodziny przystało, kolorowy i radosny festyn dla dzieci oraz ich rodziców i opiekunów.
Po występach artystycznych przedszkolaków, nauczyciele zaprosili dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej zabawy.
Gwar i radosne okrzyki maluchów unosiły się na terenie całego osiedla. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby urodziny przedszkola były dla dzieci tak pięknym przeżyciem, jak ich własne.
Ogromna ilość atrakcji dostarczyła maluchom, ich rodzicom i dziadkom wspaniałych wrażeń.

Dmuchany zamek, zjeżdżalnia, trampolina, samochodziki, przejazd limuzyną, przejażdżka na konikach i bryczką… nie sposób zliczyć niespodzianek przygotowanych z myślą o najmłodszych. Takich urodzin z pewnością długo nie zapomną! 

"Kieruję serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do obchodów naszego jubileuszu. Dziękuję dzieciom, rodzicom, sponsorom, pracownikom oraz wszystkim przyjaciołom przedszkola" – dodała G. Grochla.

top_baner
do góry