Strona główna/Urząd/Aktualności/Uroczystości Barbórkowe i wizyta miast partnerskich

Uroczystości Barbórkowe i wizyta miast partnerskich

Aktualności 4 Grudnia 2017

W związku z uroczystymi obchodami święta górniczego „Barbórka”, w Czerwionce-Leszczynach gościły reprezentacje miast partnerskich - Jekabpils na Łotwie oraz Sokołowa Podlaskiego.

Podczas wizyty na Śląsku goście mieli okazję zapoznać się z bogatymi tradycjami górniczymi. Odwiedzili zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”, mieli także okazję zobaczyć znajdującą się na Szlaku Zabytków Techniki Sztolnię „Królowa Luiza” w Zabrzu.

Delegacje miast partnerskich uczestniczyły w spotkaniu z Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim, kierownictwem Urzędu oraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą i radnymi. W trakcie spotkania omówiono bieżące wydarzenia dotyczące Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Jekabpilsu i Sokołowa Podlaskiego.

Obchody Barbórkowe rozpoczęto 2 grudnia od spotkania zorganizowanego przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Zakład Górniczy „Dębieńsko 1”. Goście oraz gospodarze złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych górników.

3 grudnia w CKE odbył się „Koncert Barbórkowy” Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” pod dyrekcją Wojciecha Pukowca. Uroczystość rozpoczęła się od górniczej ceremonii „skoku przez skórę” tj. przyjęcia do grona górników nowych adeptów tego zawodu. Zanim ze sceny wybrzmiały tradycyjne śląskie utwory we wspaniałej aranżacji orkiestry, głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz przedstawiciele miast partnerskich.

„Wspomnienie świętej Barbary jest świętem szczególnym, które ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Mimo likwidacji kopalni, obchody tego święta przypominają nam o zachowaniu bardzo ważnej tradycji, którą staramy się kultywować. Dlatego dzisiaj gromadzimy się, żeby uczcić ciężką pracę wszystkich górników” - powiedział burmistrz. W. Janiszewski złożył także najserdeczniejsze życzenia na ręce górników i ich rodzin.

Do życzeń dołączyli się Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula oraz Mer Jekabpilsu Raivis Ragainis.

„Naród, który pamięta, kultywuje i docenia swoją historię, jest narodem silnym i bogatym. Przekazujcie górnicze wartości waszym dzieciom i wnukom, a jestem pewien, że dzięki realizacji planów uruchomienia kopalni „Dębieńsko” będziecie mogli nadal korzystać z dobrodziejstwa tego wspaniałego dziedzictwa” - dodał Mer Jekabpilsu.

W kolejnym dniu wizyty, goście wraz z kierownictwem Urzędu Gminy i Miasta oraz radnymi Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji górników i ich rodzin w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce-Leszczynach, sprawowanej przez ks. proboszcza Antoniego Szczypkę.

do góry