Strona główna/Urząd/Aktualności/Uroczystość otwarcia Przedszkola w Bełku

Uroczystość otwarcia Przedszkola w Bełku

Aktualności 18 Marca 2016

 

Dobiegła końca budowa nowego przedszkola w Bełku. Kolorowe, nowocześnie wyposażone sale już w styczniu wypełniły się już pełnymi entuzjazmu najmłodszymi mieszkańcami sołectwa i gminy. Wczoraj odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia placówki. Symboliczne przecięcie wstęgi zbiegło się z informacją o przyznaniu Gminie dofinansowania inwestycji z puli środków UE w wysokości 2,8 mln zł.Uroczystość otwarcia nowego przedszkola uświetnili swą obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego a zarazem pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda wraz z radnymi, pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, skarbnik Gminy Zbigniew Wojtyło, proboszcz parafii w Bełku ks. Piotr Cionaka, dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska, sołtys Bełku Jolanta Szejka, naczelnik wydziału edukacji w UGiM Czerwionka-Leszczyny Iwona Flajszok, naczelnik wydziału inwestycji i remontów Grzegorz Kowalski, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu rybnickiego oraz lokalnego środowiska – m.in. przedstawicielki KGW, strażacy, sponsorzy i osoby związane na co dzień z bełkowskim przedszkolem.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, dyrektor przedszkola Stefania Baluch oraz wychowankowie placówki.

„Dzięki tej inwestycji, stworzyliśmy najmłodszym przyjazne warunki do nauki i zabawy. To było oczekiwane i konieczne zadanie. Dziękuję Radzie Miejskiej za podjęcie trudnej decyzji o przeznaczeniu środków finansowych z budżetu Gminy i Miasta na budowę przedszkola w Bełku – zaznaczył burmistrz, zapowiedział także kolejne inwestycje w obszarze oświaty – Stawiamy sobie śmiałe cele do realizacji. W najbliższym czasie czeka nas termomodernizacja 15 budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i przedszkoli. Stale podnosimy jakość infrastruktury oświatowej, wiedząc, że inwestycja w dzieci i ich rozwój jest najważniejsza”.

Burmistrz złożył także podziękowania na ręce Urszuli Dziewior, poprzedniej dyrektorki Przedszkola w Bełku oraz Stefanii Baluch, sprawującej tę funkcję obecnie.

„Przedszkole przyciąga uwagę estetyką i funkcjonalnością. To wspaniałe miejsce stanowi dla nas wielkie zobowiązanie na przyszłość. Dołożymy wszelkich starań, aby pisać piękną historię tego obiektu” - podkreśliła S. Baluch. Dyrektor przedszkola złożyła także podziękowania na ręce proboszcza parafii w Bełku ks. Piotra Cionaki za możliwość korzystania z obiektu parafii, w którym dotychczas mieściło się bełkowskie przedszkole.

Krótko przed oficjalnym otwarciem Gmina otrzymała informację o przyznaniu dotacji unijnej na budowę przedszkola.

„Warto podejmować odważne, aczkolwiek roztropne decyzje. Dziś jako przedstawiciel Sejmiku Województwa Śląskiego, z punktu widzenia regionalnego, chciałbym pogratulować burmistrzowi i Radzie Miejskiej i przekazać bardzo dobrą informację o podjęciu przez Zarząd Województwa decyzji o refundacji inwestycji w kwocie 2,8 mln zł” – powiedział Grzegorz Wolnik.

Dyrekcja, pracownicy oraz rodzice wychowanków nie kryją zadowolenia: „Doczekaliśmy przedszkola na miarę XXI wieku”.

Wnętrza są przyjazne dzieciom. Każda sala jest przestronna, tak by zapewnić komfort i możliwość prowadzenia różnorodnych zajęć, przyciąga uwagę atrakcyjnymi kolorami i wesołymi tapetami. Każda z sal ma też własny węzeł sanitarny.

Do dyspozycji maluchów są nie tylko sale zajęć, ale również sala do ćwiczeń ruchowych i przestronna jadalnia. Posiłki będą tu przygotowywane w doskonale wyposażonej kuchni.

Co więcej, przedszkole posiada własny, ogrodzony plac zabaw i ogród, dzięki czemu dzieci będą mogły aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Budynek dostosowany jest także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Przed placówką wyznaczono miejsca parkingowe, dzięki temu samochody rodziców nie będą tarasować wąskiej jezdni.„Wszystko się nam tu podoba – nowe sale, zabawki, dywany i meble. Jest super!” - mówią zgodnie przedszkolaki.

Dotychczasowe przedszkole w Bełku mieściło się w budynku, który powstał w XIX wieku i jest własnością parafii.  Obiekt ma sporo poważnych wad, a ponieważ nie jest własnością gminy, inwestowanie w tym miejscu ograniczać się mogło wyłącznie do doraźnych remontów. „Niemal codziennie rodzice pytali o zmianę warunków dla dzieci i realizację inwestycji. Wszyscy czekaliśmy i cieszymy się, że budowa dobiegła już końca” - mówią pracownicy przedszkola w Bełku.

Inwestycja kosztowała ok. 4 mln zł.

Całości wczorajszej uroczystości dopełniły popisowe występy artystyczne w wykonaniu przedszkolaków. W programie znalazło się także zwiedzanie placówki.

 

top_baner
do góry