Strona główna/Urząd/Aktualności/Ukraińscy samorządowcy z wizytą w Czerwionce-Leszczynach

Ukraińscy samorządowcy z wizytą w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 10 Marca 2015

 

W ramach projektu pn. “Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, realizowanego przez Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów od 9 do 12 marca 2015 r.  Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny gości dwóch przedstawicieli Ukrainy: Wiktora Derypaska – Burmistrza Miasta Dobropolye (Obwód Doniecki) i Jurija Bobrova – Dyrektora Wykonawczego Wydziału Regionalnego Donieckiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy.

 

 

Podczas spotkania z kierownictwem Urzędu Gminy i Miasta oraz naczelnikami gości powitał Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. „Chciałbym, aby ten pobyt był owocny, a zarazem stanowił symboliczny gest solidarności z Ukrainą” - podkreślił Wiesław Janiszewski.

 

Przygotowany program pobytu w Czerwionce-Leszczynach ma stanowić odpowiedź na zgłoszone potrzeby samorządowców z Ukrainy. „Goście pragną zapoznać się z organizacją pracy w urzędzie, tematyką gospodarki odpadami, wyborem wykonawców w ramach procedur zamówień publicznych, procesem inwestycyjnym, a także wnioskowaniem o środki unijne” - wyjaśniała naczelnik wydziału rozwoju Gminy i Miasta Krystyna Jasiczek.

 

 

„Po ośmiu miesiącach przebywania w Doniecku, to pierwszy dzień, w którym mogę się zrelaksować i odpocząć – powiedział Jurij Bobrov – Dyrektor Wykonawczy Wydziału Regionalnego Donieckiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy. - Jak dobrze i spokojnie się śpi, gdy nie słychać odgłosów strzelania. Trudno nam organizować pracę, kiedy obok toczy się wojna. To nie jest wojna Ukrainy, a około 50 tys. zwykłych mieszkańców już straciło w niej życie. Ogromnym problemem jest dostarczanie jedzenia i leków. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zapanuje pokój i będzie mogli pracować i żyć spokojnie”.

 

 

„Analizowaliśmy różne modele samorządu lokalnego, zdecydowaliśmy się podążać za przykładem Polski. Przyjechaliśmy się uczyć od was i poznać dobre praktyki w zarządzaniu miastem” - wyjaśnił Wiktor Derypaska – Burmistrza Miasta Dobropolye.

 

Dziś i jutro goście będą uczestniczyć w spotkaniach z naczelnikami wydziałów UGiM, czerpiąc wiedzę o funkcjonowaniu samorządu na szczeblu lokalnym.

 

 

Celem projektu “Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, jest przygotowanie jak najszerszej grupy samorządowców ukraińskich do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych oraz pozyskania dotacji unijnych na rozwój miast i regionów. „Jednym z wielu warunków powodzenia reform na Ukrainie jest jak najszersze włączenie mieszkańców w decydowanie o sprawach samorządowych i uruchomienie potencjału lokalnych społeczności – co 25 lat temu zadecydowało o sukcesie reform samorządowych w Polsce” - wyjaśniają pomysłodawcy projektu.

 

do góry