Strona główna/Urząd/Aktualności/Uczennica SP Stanowice w konkursie na najpiękniejszy List do Ziemi

Uczennica SP Stanowice w konkursie na najpiękniejszy List do Ziemi

Aktualności 18 Września 2017

Julia Stopyra, uczennica Szkoły Podstawowej w Stanowicach, zakwalifikowała się do konkursu na najpiękniejszy List do Ziemi. Konkurs jest częścią 9. edycji programu "Po stronie natury".

 

Akcja LISTY DLA ZIEMI trwa od 11 kwietnia. W tym czasie w całym kraju odbywały się liczne happeningi, wystawy, wydarzenia edukacyjne, akcje pisania listów w przestrzeni publicznej. Działanie stanowi element 9. edycji programu Po Stronie Natury, którego celem jest uwrażliwianie Polaków na kwestię dbania o środowisko naturalne dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. W czasie akcji dzieci i młodzież z całej Polski w napisanych przez siebie listach zachęcają dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury. Autorem i organizatorem akcji Listy dla Ziemi jest Fundacja Ekologiczna ARKA.

 

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 1000 gmin, ponad 10 000 gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników! Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi  listów na wykonanym z makulatury papierze, który wraz z materiałami edukacyjnymi został przekazany przez organizatora do gmin zgłaszających się do akcji. Pisanie listów poprzedzone było lekcjami tematycznymi w szkołach. W tym roku akcja stała się częścią 9. edycji programu Po Stronie Natury. Tematyka tegorocznej edycji dotyczy niskiej emisji oraz gospodarki odpadami. Akcji towarzyszą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej organizowane w wybranych lokalizacjach w Polsce.

Inicjatywa polegająca na pisaniu listów przez dzieci, miała prosty cel - to najmłodsi mieli edukować dorosłych i wspólnie z nimi, realizować proste akcje ekologiczne. "Dzieci są impulsem do podjęcia działań, do tego, by razem zmieniać świat. My, dorośli często jesteśmy leniwi i sceptyczni – nie chce nam się, nie widzimy sensu. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają. Bo przychodzą, pytają i czekają na odpowiedź. To właśnie ta postawa młodych ludzi jest często impulsem, że zaczynamy coś robić, że decydujemy się zmienić nasze nawyki. Myślę, że to byłoby coś niesamowitego, gdyby setki tysięcy ludzi postanowiło wreszcie coś zrobić – posadzić to jedno drzewo, posprzątać las, zamienić jednorazówkę na torbę eko. To będzie przecież coś realnego, namacalnego. Niech dziecięca wiara  – w to,  że świat jest dobry i że razem naprawdę możemy wpłynąć na rzeczywistość – będzie dla nas motywacją." – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej ARKA, pomysłodawca akcji Listy dla Ziemi.

 

Spośród setek, przesłanych listów, wybrano 125, na które można głosować na fanpage'u Fundacji Ekologicznej ARKA - aby zagłosować na konkretny list, należy zostawić przy nim "lajka". Głosowanie potrwa do 25 września, zaś wyniki zostaną ogłoszone do 30 września. Zachęcamy do oddawania głosów na pracę Julii, aby mogła znaleźć sie ona w gronie laureatów konkursu!

Głosowanie: https://www.facebook.com/fundacjaarka/ 


 

 


do góry