Strona główna/Urząd/Aktualności/Turniej jednego wiersza “O różę Stanisława Krawczyka”

Turniej jednego wiersza “O różę Stanisława Krawczyka”

Aktualności 8 Maja 2018

Wczoraj w Zespole Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach odbył się finał Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka. To już czwarta edycja niezwykłego konkursu poetyckiego, który w piękny sposób integruje społeczność osób zdrowych oraz z niepełnosprawnościami. Turniej organizowany jest w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, a patronat nad wydarzeniami objęli Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

 

„Dzisiejszy Turniej rozpoczyna większą inicjatywę - Powiatowy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Turniej jest wspólnym działaniem szeregu instytucji gminnych i powiatowych. Z ich inicjatywy zrodziła się potrzeba, aby mówić na forum ogólnospołecznym o problemach, potrzebach, ale także talentach i umiejętnościach osób niepełnosprawnych. Turniej literacki, który jednoczy w sobie zawodnictwo osób niepełnosprawnych i sprawnych, twórców poezji i form literackich, jest perełką tego programu - mówiła, witając zebranych gości Beata Zich, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

Burmistrz W. Janiszewski oraz Wicestarosta M. Profaska podziękowali organizatorom III Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych oraz turnieju poetyckiego. „Ważne, aby czas szczególnej uwagi i empatii nie ograniczał się tylko do tego tygodnia, ale wyrażał się w wielu pięknych gestach, integracji, tolerancji i wspieraniu osób z niepełnosprawnościami przez cały rok” - podkreślił burmistrz W. Janiszewski.

Patronem „Turnieju jednego wiersza” jest Stanisław Krawczyk, poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, mieszkaniec dzielnicy Dębieńsko w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny.

„Zaczęło się od tego, że chcieliśmy zorganizować jakiś konkurs, który integrowałby środowisko niepełnosprawnych z wszystkimi osobami, które chciałyby spróbować swoich sił w poezji. Rozmawiałam na ten temat z naszym poetą, Stanisławem Krawczykiem, który zgodził się na bycie jurorem w turnieju. Zaznaczył jednak, że absolutnie nie zgadza się na to, aby był podział na kategorie wiekowe lub na utworzenie kategorii pełnosprawni - niepełnosprawni. Zawsze mówił, że poetą albo się jest, albo się nie jest” - wspominała Ewelina Burzyk, pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych, którą w przygotowaniach turnieju wspierały nauczycielki szkół znajdujących się na terenie Czerwionki-Leszczyn.

Do udziału w konkursie swoje wiersze nadesłali twórcy z całego regionu. Jury w składzie Ewelina Burzyk - pomysłodawczyni i koordynator turnieju, nauczycielka, Małgorzata Tkocz - poetka, malarka, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz Aleksandra Pietruszewska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach, wybrało 10 wierszy, które autorzy zaprezentowali podczas finału turnieju w Zespole Szkół Specjalnych.W gronie finalistów znaleźli się:

Konrad Pękała

Alicja Ostroch

Agata Hildebrandt

Izabela Malarz

Anna Kurtyło

Hanna Sanecznik

Wiktoria Nosal

Alicja Płonka

Weronika Szczekała

Katarzyna Gudzik

Decyzją jurorek I miejsce zdobyła Weronika Szczekała za wiersz „Sześćdziesiąt trzy” (nagrodę w imieniu tegorocznej maturzystki odebrał ojciec), zaś nagrodę publiczności otrzymała Izabela Malarz za wiersz „Straszenie”. Nagrody wręczyli Burmistrz Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Marek Profaska oraz dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska.

„Była to dla nas wielka przyjemność, móc wysłuchać tych wzruszających, pełnych emocji wierszy. Mam nadzieję ze ta piękna wrażliwość na otaczający świat Was nigdy nie opuści” - podsumowała turniej zwracając się do finalistów dyrektor Beata Zich.Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach III Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

 

do góry