Strona główna/Urząd/Aktualności/Turniej - RAZEM RAŹNIEJ na stadionie Niebieskich

Turniej - RAZEM RAŹNIEJ na stadionie Niebieskich

Aktualności 18 Czerwca 2010

16 czerwca na obiektach sportowych Ruchu Chorzów odbył się V Turniej Piłki Nożnej "Razem Raźniej".
Impreza ta skierowany jest do dzieci i młodzieży aktualnie przebywających w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, klubach młodzieżowych oraz innych placówkach wsparcia dziennego. 
Organizatorami turnieju są m.in. Świetlica Terapeutyczno-Środowiskowa w Czerwionce-Leszczynach oraz UGiM w Czerwionce-Leszczynach. 

Dzięki tego typu imprezom, dzieci i młodzież mają szansę uczyć się właściwych postaw uczestnika - kibica zawodów sportowych – wyjaśniają organizatorzy. Uczestnicy turnieju nabywają właściwego i przyjaznego nastawienia do innych niż własnych klubów sportowych, uczą się tolerancji, akceptacji i poszanowania wobec drugiego człowieka, a co najważniejsze zdrowo i aktywnie spędzają czas wolny.

Polecamy relację koordynatora rozgrywek Dawida Salamona oraz galerię zdjęć i opis wydarzenia zamieszczony na stronie internetowej Ruchu Chorzów.

Głównymi organizatorami V Turnieju Piłki Nożnej pod hasłem "Razem Raźniej" byli:
Świetlica Terapeutyczno – Środowiskowa w Czerwionce – Leszczynach, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny, Urząd Miasta Chorzów, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie, "RUCH" Chorzów S.A. z siedzibą w Chorzowie.
Natomiast głównym sponsorem tegorocznej imprezy sportowej była firma 
URSA Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.


V Turniej Piłki Nożnej pod hasłem "Razem Raźniej" w ramach corocznej Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł został zorganizowany 16 czerwca bieżącego roku na obiektach sportowych przy stadionie Ruchu Chorzów.
Głównym organizatorem rozgrywek od pięciu lat jest Świetlica Terapeutyczno – Środowiskowa z siedzibą w Czerwionce – Leszczynach. Placówka ta powstała 2005 roku. Codziennie uczęszcza do niej ponad 80 dzieci i młodzieży pochodzących z środowisk dysfunkcyjnych zagrożonych demoralizacją czy wykluczeniem społecznym. W ramach pobytu w świetlicy wychowankowie otrzymują posiłek w formie podwieczorku, ponadto mają możliwość wyrównywania braków edukacyjnych, udziału w zajęciach terapeutycznych, sportowych, plastycznych, teatralnych i innych zgodnie z ich zainteresowaniami. Promując zdrowy i aktywny tryb życia, jak co roku placówka bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, przebiegającej pod hasłem "Razem Raźniej. Kampania ta jest realizowana w naszym kraju od 2002 roku, jako ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. Wszelkie działania promujące zachowania prospołeczne i prozdrowotne dzieci i młodzieży kończymy zorganizowaniem turnieju piłkarskiego, który dotychczas organizowany był na obiektach sportowych znajdujących się na terenie Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. Turniej ten skierowany jest dla dzieci i młodzieży aktualnie przebywających w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, klubach młodzieżowych oraz innych placówkach wsparcia dziennego. Co roku impreza ta cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego tym razem turniej i imprezy mu towarzyszące zostały rozgrywane w miejscu szczególnym dla rozwoju piłki nożnej na Górnym Śląsku, tym miejscem jest obiekt sportowy przy ul. Cichej 6 w Chorzowie, gdzie już 90 lat drużyna Niebieskich rozgrywa swoje spotkania piłkarskie. Nie ukrywamy, iż dla wychowanków poszczególnych placówek udział w tym turnieju, w miejscu tak naprawdę historycznym piłkarsko będzie wielkim niezapomnianym przeżyciem sportowym, także o wymiarze terapeutycznym. Dzięki tego typu imprezom dzieci i młodzież uczą się właściwych postaw uczestnika - kibica zawodów sportowych. Nabywają właściwego i przyjaznego nastawienia do innych niż własnych klubów sportowych, uczą się tolerancji, akceptacji i poszanowania wobec drugiego człowieka, a co najważniejsze zdrowo i aktywnie spędzają czas wolny.

Spotkania piłkarskie były rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych: od 6 do 13 roku życia, od 14 do 17 roku życia, od 18 do 21 roku życia. Czas trwania meczu to 1 x 15 minut.
Dla kibiców , którzy w dniu rozgrywania turnieju przybyli wraz ze swoimi zespołami, organizatorzy przy wsparciu licznej grupy sponsorów zorganizowali dla nich różnego rodzaju gry i zabawy konkursowe. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w konkursie muzycznym "karaoke". Ponadto wychowawcy Świetlicy Terapeutyczno – Środowiskowej w Czerwionce – Leszczynach przeprowadzili na świeżym powietrzu szereg zajęć z zakresu pedagogiki zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej KLANZA. 

W czasie trwania spotkań piłkarskich swoją obecnością zaszczycili nas piłkarze chorzowskiego RUCHU, którzy w tym dniu rozegrali dwa pokazowe mecze piłkarskie z najmłodszymi i najstarszymi zawodnikami turnieju. Ponadto jednym z kibiców, uważnie przyglądających się rozgrywanym meczom był znany bohater polskiej I edycji programu BIG BROTHER Klaudiusz Sewkovic. Przed uroczystym rozdaniem nagród, wszyscy zawodnicy, kibice na środku boiska utworzyli NIEBIESKI ŁAŃCUCH PRZYJAŹNI, który powstawał w trakcie trwania tegorocznego turnieju. Każdy z uczestników NIEBIESKIEGO ŁAŃCUCHA PRZYJAŹNI otrzymał balon nadmuchany helem, który w danym momencie należało podnieść najwyżej jak się dało i na wypowiedziany sygnał wspólnie z pozostałymi uczestnikami tej akcji wypuścić go z rąk. W tym momencie ponad 300 kolorowych balonów poleciało w górę robiąc na wszystkich niesamowite i imponujące wrażenie.


KOŃCOWA KOLEJNOŚĆ ZESPOŁÓW W KATEGORII 
OD 6 DO 13 ROKU ŻYCIA:

1 MIEJSCE – ŚWIETLICA TERAPEUTYCZNO – ŚRODOWISKOWA CZERWIONKA
2 MIEJSCE – ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA RADLIN II
3 MIEJSCE – ŚWIETLICA HORYZONT JUNIOR ŻORY
4 MIEJSCE – ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA PSZÓW
5 MIEJSCE – ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA RADLIN I

NAJSKUTECZNIEJSZYM STRZELCEM W TEJ KATEGORII WIEKOWEJ ZOSTAŁ ZAWODNIK Z ŚWIETLICY Z CZERWIONKI, ZDOBYWCA 14 BRAMEK – ADRIAN URBANEK. NAJLEPSZYM ZAWODNIKIEM TURNIEJU ZOSTAŁ MATEUSZ OŚLIZŁO REPREZENTUJĄCY RADLINSKĄ ŚWIETLICĘ ŚRODOWISKOWĄ II. NATOMIAST NAJLEPSZYM BRAMKARZEM ZOSTAŁ WYCHOWANEK ŚWIETLICY Z CZERWIONKI – DAMIAN HAŁACZ.


KOŃCOWA KOLEJNOŚĆ ZESPOŁÓW W KATEGORII 
OD 14 DO 17 ROKU ŻYCIA:

1 MIEJSCE – ŚWIETLICA DĘBIEŃSKO
2 MIEJSCE – ŚWIETLICA HORYZONT ŻORY
3 MIEJSCE – POWIATOWA PLACÓWKA OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZA CZERWIONKA – LESZCZYNY
4 MIEJSCE – ŚWIETLICA TERAPEUTYCZNO – ŚRODOWISKOWA CZERWIONKA – LESZCZYNY

KRÓLEM STRZELCÓW W TEJ KATEGORII WIEKOWEJ ZOSTAŁ ZAWODNIK Z ŚWIETLICY DĘBIEŃSKO, ZDOBYWCA 21 BRAMEK – WOJCIECH LISZKA. NAJLEPSZYM BRAMKARZEM ZOSTAŁ WYCHOWANEK ŚWIETLICY Z DĘBIEŃSKA BARTOSZ KONDZIOŁKA. Z KOLEI NAJLEPSZYM, NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM ZAWODNIKIEM TURNIEJU W TEJ KSATEGORII WIEKOWEJ ZOSTAŁ ZAWODNIK Z ŻORSKIEJ ŚWIETLICY HORYZONT – SYLWESTER LEGIERSKI.KOŃCOWA KOLEJNOŚĆ ZESPOŁÓW W KATEGORII 
OD 18 DO 21 ROKU ŻYCIA:

1 MIEJSCE - SZKOŁA LIDERÓW MIKOŁÓW
2 MIEJSCE – SZKOŁA LIDERÓW ZESPÓŁ SZKÓŁ CZERWIONKA
3 MIEJSCE – KLUB MŁODZIEŻOWY MIKOŁÓW
4 MIEJSCE – WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ CZERWIONKA

NAJSKUTECZNIEJSZYM ZAWODNIKIEM TURNIEJU W TEJ KATEGORII WIEKOWEJ ZOSTAŁ ZDOBYWCA 19 BRAMEK, WYCHOWANEK SZKOŁY LIDERÓW Z MIKOŁOWA – DARIUSZ RUSEK. NAJLEPSZYM ZAWODNIKIEM ZOSTAŁ MACIEJ STOPA Z CZERWIENSKIEJ SZKOŁY LIDEROW. 
NATOMIAST NAJLEPSZYM BRAMKARZEM ZOSTAŁ WYBRANY SŁUCHACZ MIKOŁOWSKIEJ SZKOŁY LIDERÓW BARTOSZ SOBOTA.


Linki do opisu i zdjęć zamieszczonych na stronie Ruchu Chorzów:


http://www.ruchchorzow.com.pl/?page=articles-news&article_id=8220&article_category=5&category=news 

http://www.ruchchorzow.com.pl/?page=articles-news&article_id=8225&article_category=5&category=news 

do góry