Strona główna/Urząd/Aktualności/Trwa usuwanie skutków wczorajszej nawałnicy

Trwa usuwanie skutków wczorajszej nawałnicy

Aktualności 9 Lipca 2015

 

Brak prądu, wody, połamane drzewa, uszkodzone dachy – to jedne ze skutków wczorajszej nawałnicy. Gminne służby w pełnej mobilizacji pracują od wczorajszego świtu. Niektóre z awarii, niestety, wciąż doskwierają mieszkańcom.

 

W części gminy nadal nie ma prądu. Jak informuje Tauron Polska Energia przerwy w dostawie prądu mogą potrwać nawet dziś do godziny 14.00. (aktualizacja: zmiana komunikatu Tauron Polska Energia - usuwanie awarii potrwać może do godz. 18.00).

 

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych dzięki agregatom prądotwórczym przywrócono zaopatrzenie w wodę w Palowicach, gdzie mieszkańcy oczekiwali najdłużej. Do miejsc, gdzie zaopatrzenie w wodę również zależne jest od zasilania energetycznego, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dowoziło wodę mieszkańcom. W tej chwili sytuacja jest opanowana, wszystkie dzielnice i sołectwa Gminy zaopatrzone są w wodę.

 

Pełną parą pracowali również strażacy z jednostek OSP. Łącznie ich interwencje można liczyć w setkach. Głównie usuwali wiatrołomy, przewrócone drzewa, udrażniali drogi, usuwali zagrożenie.

 

Już o 5 rano pracę rozpoczęły ekipy Zarządu Dróg i Służb Komunalnych. Najtrudniejsza sytuacja jest w Parku Leśnym w Leszczynach. Wiatr zniszczył tam ponad sto drzew, które teraz należy usunąć. Zniszczeniu uległy także drobne urządzenia zabawowe, chodniki, nawierzchnie jezdni. Zabezpieczono niebezpieczne miejsca, usunięto zagrożenia. W Czuchowie część ulicy Kochanowskiego jest zamknięta, do usunięcia groźnych gałęzi drzew potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Prace mają zostać zakończone dziś, choć jak podkreślają pracownicy Zarządu Dróg i Służb Komunalnych usuwanie skutków nawałnicy na terenie całej gminy potrwa jeszcze kilka dni.

 

Z uszkodzonymi dachami, kominami i ławami kominowymi zmagają się pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wczoraj zakończono remonty dachów w Leszczynach, dziś rozpoczynają się prace w Czerwionce. Efekty nawałnicy mają zostać usunięte do końca tygodnia.

 

Informujemy, że wszelkie sprawy związane ze zgłaszaniem i usuwaniem szkód, powstałych na skutek nawałnicy zgłaszać można w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel.: 32 422 10 00, Państwowej Straży Pożarnej - 998 lub w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UGiM Czerwionka-Leszczyny tel. 32 429 59 56.top_baner
do góry