Strona główna/Urząd/Aktualności/Trwa rewitalizacja terenu osiedla familoków

Trwa rewitalizacja terenu osiedla familoków

Aktualności 4 Kwietnia 2014


Pełną parą ruszyła rewitalizacja terenu zabytkowej kolonii familoków w Czerwionce. Na ulicach osiedla w kilku miejscach jednocześnie pracuje codziennie około stu robotników.

 

Trwają już roboty rozbiórkowe przy ul. Hallera – w tym miejscu wykonane zostanie odwodnienie, a także nowa nawierzchnia, trwa również budowa chodników przy ul. Wolności. Dziury i błoto wokół zabytkowych budynków zastępują już estetyczne kostki i ażury. Przy familokach trwają prace porządkowe, powstają place utwardzone i łączniki pomiędzy budynkami.

 

Wykonawcy zadania rozpoczęli także prace rozbiórkowe przy planowanym placu rekreacyjnym.

Plac z fontanna oraz ulica Szkolna

Projektowany plac wypoczynkowy ma powierzchnie ok. 2 800 m kw.

 

Fontanna

 

W centralnym miejscu placu zaprojektowano podświetlaną fontannę nawiązującą formą do logo promocyjnego miasta „Czerwionka-Leszczyny. Złoża sukcesu”. Fontannę w części ponad terenem zaprojektowano z masywnych bloków granitu. Kryształ „Złoża sukcesu” zaprojektowano z klejonego warstwowo szkła. Okrągła niecka fontanny mieć będzie średnicę 5 metrów.

 

Wokół fontanny przewidziano rozmieszczenie półokrągłych ławek.

W dalszej odległości przewidziano wykonanie w nawierzchni 4 pól do gry w szachy i warcaby. Pola utworzą jasne i ciemne płyty granitowe o wymiarach 40 x 40 cm. Planuje się także zakup odpowiednich figur do gry plenerowej. Nawierzchnia placu integruje się z ulica Szkolną. Aby zapewnić możliwość organizowania imprez kulturalnych w tym miejscu, przewidziano również przestrzeń pod budowę sceny plenerowej wraz z odpowiednim złączem elektrycznym.

 

W projekcie zaaranżowano architektonicznie nawierzchnię placu oraz towarzyszącą mu ulicę Szkolną w taki sposób, że obie przestrzenie łącza się ze sobą.

 

Zaprojektowano wydzieloną kolorystycznie ścieżkę rowerową, na miejscu dawnych chodników, oraz przejścia piesze w obrębie skrzyżowań ulic.

 

 

 

Ścieżka zdrowia

Na terenie placu wykonana zostanie także ścieżka zdrowia na powierzchni ok. 620 m kw. Projektowana ścieżka wyposażona będzie w urządzenia siłowni plenerowej w kolorystyce brązowo-kremowej. Urządzenia ścieżki stanowić będzie 13 atrakcji: wyciąg i krzesełko, biegacz i orbitrek, prasa nożna i wioślarz, surfer i twister, rower i jeździec, Tai chi małe i duże, poręcze i drążek.

Elementem ścieżki zdrowia będą także dwa betonowe stoły do tenisa stołowego, dla których przewidziano stanowisko o wymiarach 6 x 12 m.

Do oświetlenia placu i ścieżki zdrowia zaprojektowano 18 latarni.

 

Skatepark

Wstępnie przewidywano wykonywanie urządzeń skateparku w technologii ze sklejki. Po konsultacjach społecznych z przyszłymi użytkownikami urządzeń skateparku zaprojektowano urządzenia w technologii betonowej.

Urządzenia betonowe są bardziej trwałe, nie generują hałasu podczas użytkowania, wymagają mniejszych nakładów finansowych związanych z konserwacją.

Atrakcje skateparku zostały dobrane w porozumieniu z użytkownikami – mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn na podstawie ich preferencji. Projektowanie wyposażenie skateparku: bank ramp, jump ramp, spine, stair and rail, haby, funbox, grindebox, manualpad, rail. Projektowany skatepark wraz z otaczającą go zielenią izolacyjną i strefą ochronną ma powierzchnię 1200 m kw.

 

 

Nawierzchnie: nawierzchnia placu, ścieżki rowerowej oraz projektowany fragment ulicy Szkolnej wyłączonej z ruchu wykonany będzie z betonowej kostki szlachetnej w trzech odcieniach kolorystycznych: szarym, czarnym i żółtym. Jako akcenty ozdobne zaplanowano wstawki z kostki granitowej szarej.

 

 

Wokół placu i skateparku zaprojektowano strefę zieleni.

Na placu i wzdłuż ulicy Szkolnej zaprojektowano także nasadzenia następujących drzew i krzewów: lipy 11 szt., akacje 9 szt., cis 24 szt.

 

Wybrano i rozplanowano elementy małej architektury, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placu, podnoszące jego walory estetyczne takie jak: oświetlenie, ławeczki, kosze na śmieci, słupki ograniczające ruch.

 

Na placu będzie się znajdował także wysokiej jakości monitoring.

 

 

 

W kwietniu rozpocznie się także remont i adaptacja budynku przy ul. 3 Maja 19.

W tym miejscu powstanie centrum organizacji pozarządowych.

Remont budynku obejmuje adaptację wnętrz na pomieszczenia biurowe, czyszczenie elewacji, remont dachu, wymianę stolarki okiennej, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych.

 

 

W ramach projektu także wykonana zostanie termomodernizacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce.

 

 

Na terenie osiedla powstanie także nawiązująca do dziedzictwa historycznego i kulturowego Izba Tradycji.

 

W trosce o estetykę kolonii zaplanowano budowę nowoczesnej wysepki ekologicznej.

 

Przy ul. Kombatantów (tutaj również planuje się wymianę nawierzchni) powstanie więc 5 podziemnych kiosków na odpady. W ramach zadanie utworzonych zostanie także 12 nowych wiat śmietnikowych.

 

 

Zgodnie z harmonogramem, zakończenie prac zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.

Wykonawca inwestycji deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby zakończyć zadanie w tym roku.

Tempo prac jest obecnie imponujące, jeśli uda się je utrzymać, to zakończenie zadania możliwe będzie jeszcze w tym roku.

 

 

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 12 mln zł, z czego dofinansowanie z UE – ok. 10 mln. zł.

 

W galerii zdjęć przedstawiamy także wizualizację fontanny.

 

do góry