Strona główna/Urząd/Aktualności/Termomodernizacja szkół

Termomodernizacja szkół

Aktualności 15 Listopada 2011

Zakończyła się termomodernizacja dwóch placówek oświatowych - Gimnazjum nr 2 w Leszczynach i Zespołu Szkół nr 5 w Bełku. Kilkanaście dni temu burmistrz W. Janiszewski podpisał umowę na wykonanie termomodernizacji kolejnej szkoły – budynków ZS nr 3 w Czerwionce. Realizację zadania umożliwiają pozyskane środki unijne.

Przedsięwzięcie ma przyczynić się do zwiększenia efektywności gospodarowania energią, zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną budynków, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii. 

Problemem w budynkach wszystkich placówek był przestarzały i nieefektywny dziś system grzewczy, a także nieszczelne okna i drzwi, niedocieplone ściany i dachy.

Jak podkreśla naczelnik wydziału inwestycji Grzegorz Kowalski większość prac związanych z termomodernizacją Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół nr 5 wykonana została podczas wakacji. Od września toczyły się prace wykończeniowe, które nie zakłócały dzieciom nauki w szkole.

- "Gimnazjum nie zostało objęte termomodernizacją, kiedy likwidowaliśmy ogrzewanie piecowe w centrum Leszczyn. Wcześniej budynek różnił się więc od kolorowych pięknych elewacji sąsiednich obiektów. Wreszcie mogliśmy to zmienić. Sięgając po nowoczesne rozwiązania z zakresu ekologii gmina powinna osiągnąć także znaczne korzyści ekonomiczne" - wyjaśnia burmistrz Wiesław Janiszewski.
Na początku listopada podpisano także umowę na wykonanie najbardziej złożonej termomodernizacji w trzeciej placówce - Zespole Szkół nr 3 w dzielnicy Czerwionka.

Elewacja budynku, po zakończonych pracach, będzie nawiązywać do architektury zabytkowego osiedla familoków. "Zastosowany ma zostać tynk z szablonem imitującym cegłę klinkierową" - wyjaśnia G. Kowalski.
Jeszcze w tym roku najprawdopodobniej przeprowadzona zostanie częściowa wymiana stolarki okiennej w ZS nr 3. Zakończenie zadania planowane jest na czerwiec 2012.

W realizowanej inwestycji dużą rolę ogrywa wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na dachach Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół nr 3 łącznie zamontowanych zostanie kilkadziesiąt kolektorów słonecznych!

W 2008 roku cztery solary zamontowano na dachu Szkoły Podstawowej w Książenicach. To pierwsza placówka oświatowa, w której gmina wykorzystała energię przyjazną dla środowiska.

Ciepła woda uzyskiwana z solarów wykorzystywana jest w Książenicach do celów użytkowych w toaletach uczniowskich. W perspektywie, ogrzaną dzięki zastosowaniu alternatywnego źródła energii wodę planuje się wykorzystać także w kuchni szkolnej i w łazienkach (prysznicach) przy sali gimnastycznej. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje znaczne korzyści ekonomiczne. 

Zakres projektu dla Gimnazjum nr 2 obejmował: 

wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, 
odwodnienie doświetlaczy okien piwnicznych, 
ocieplenie ścian zewnętrznych, 
ocieplenie poddasza, ocieplenie dachu, 
wymianę instalacji odgromowej, 
modernizację instalacji CO, kotłownia - roboty budowlane, 
instalację sterowania i sygnalizacji, 
wykonanie instalacji solarnej.   

Zakres projektu dla ZS nr 5 obejmował:

wymianę, remont instalacji c.o. , sieci ciepłowniczej,
wymianę źródeł ciepła i remont wymienników,
ocieplenie ścian, elewacji,
ocieplenie dachu, wymiana konstrukcji dachu,
wymianę wentylacji i remont kominów,
wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą inwestycji, wartość prac w ZS nr 3 wynieść ma 1 722 000 zł.

top_baner
do góry