Strona główna/Urząd/Aktualności/Termomodernizacja placówek oświatowych

Termomodernizacja placówek oświatowych

Aktualności 26 Lipca 2011

Pod koniec czerwca UGiM w Czerwionce-Leszczynach rozpoczął termomodernizację dwóch placówek oświatowych - Gimnazjum nr 2 w Leszczynach i Zespołu Szkół nr 5 w Bełku. Realizację zadania umożliwiły pozyskane środki unijne.

Przedsięwzięcie ma przyczynić się do zwiększenia efektywności gospodarowania energią, zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną budynków, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii. 

Problemem w budynkach obu placówek jest przestarzały i nieefektywny dziś system grzewczy, a także nieszczelne okna i drzwi, niedocieplone ściany i dachy.

Jak podkreśla naczelnik wydziału inwestycji Grzegorz Kowalski większość prac związanych z termomodernizacją Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół nr 5 wykonanych zostanie podczas wakacji. Od września toczyć będą się prace wykończeniowe, które nie powinny zakłócać dzieciom nauki w szkole.

"W Leszczynach wymieniona została już część stolarki okiennej. Po kolei izolujemy i ocieplamy styrodurem ściany fundamentowe" - wyjaśnia G. Kowalski.

- "Gimnazjum nie zostało objęte termomodernizacją, kiedy likwidowaliśmy ogrzewanie piecowe w centrum Leszczyn. W tej chwili budynek różni się więc od kolorowych pięknych elewacji sąsiednich obiektów. Wreszcie możemy to zmienić. Sięgając po nowoczesne rozwiązania z zakresu ekologii osiągniemy także znaczne korzyści ekonomiczne - dodaje burmistrz Wiesław Janiszewski.

W sierpniu ogłoszony ma także zostać przetarg na wykonanie najbardziej złożonej termomodernizacji w trzeciej placówce - Zespole Szkół nr 3 w dzielnicy Czerwionka.

Elewacja budynku, po zakończonych pracach, będzie nawiązywać do architektury zabytkowego osiedla familoków. "Zastosowany ma zostać tynk z szablonem imitującym cegłę klinkierową" - wyjaśnia G. Kowalski.

Wykonawca zadania ma zostać wyłoniony we wrześniu br. Zakończenie termomodernizacji ZS nr 3 planowane jest na czerwiec 2012.

W realizowanej inwestycji dużą rolę ogrywa wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na dachach Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół nr 3 łącznie zamontowanych zostanie kilkadziesiąt kolektorów słonecznych!

W 2008 roku cztery solary zamontowano na dachu Szkoły Podstawowej w Książenicach. To pierwsza placówka oświatowa, w której gmina wykorzystała energię przyjazną dla środowiska.

Ciepła woda uzyskiwana z solarów wykorzystywana jest w Książenicach do celów użytkowych w toaletach uczniowskich. W perspektywie, ogrzaną dzięki zastosowaniu alternatywnego źródła energii wodę planuje się wykorzystać także w kuchni szkolnej i w łazienkach (prysznicach) przy sali gimnastycznej. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje znaczne korzyści ekonomiczne. 

Zakres projektu dla Gimnazjum nr 2 obejmuje: 

 - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, 

 - odwodnienie doświetlaczy okien piwnicznych, 

 - ocieplenie ścian zewnętrznych, 

 - ocieplenie poddasza, ocieplenie dachu, 

 - wymianę instalacji odgromowej, 

 - modernizację instalacji CO, kotłownia - roboty budowlane, 

 - instalacja sterowania i sygnalizacji, 

 - wykonanie instalacji solarnej. 


Zakres projektu dla Zespołu Szkół nr 3 obejmuje: 

 - ocieplenie dachów i stropów, 

 - ocieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi, 

 - wymianę zużytej stolarki okiennej na stolarkę z PCV, 

 - wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej na stolarkę stalową, wymianę instalacji odgromowej, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (montaż zaworów termostatycznych przy grzejnikach, regulacja instalacji), 

 - wykonanie instalacji solarnej. 


Więcej o projektach termomodernizacji szkół 

Gimnazjum nr 2 i Zespół Szkół nr 3:

http://www.czerwionka-leszczyny.pl/main/termomodernizacja_zs3_g2.html

Zespół Szkół nr 5:

http://www.czerwionka-leszczyny.pl/main/niska_emisja.html

do góry