Strona główna/Urząd/Aktualności/Technologie w organizacjach pozarządowych: Projekt NARYSUJ TRASĘ doceniony.

Technologie w organizacjach pozarządowych: Projekt NARYSUJ TRASĘ doceniony.

Aktualności 29 Maja 2013

Projekt "Narysuj trasę rowerową - społeczny portal planowania sieci tras rowerowych w powiecie rybnickim i Mieście Rybnik" realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk oraz Fundację Rzeczpospolita Rowerowa z siedzibą w Rybniku został wyróżniony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W dniach 21-22 maja, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja "Sektor 3.0: Technologie w organizacjach pozarządowych". Była to już III edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia skierowanego do przedstawicieli III sektora. Pierwszy dzień wypełniły prelekcje i seminaria oraz pokazy technologii, zaś drugiego dnia uczestnicy przyjrzeli się pracy wybranych ośmiu organizacji i partnerów technologicznych konferencji.

Partnerem głównym wydarzenia był Microsoft, zaś technologicznie konferencję wspierał Orange i Intel. Partnerami instytucjonalnymi byli Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z Centrum Nauki Kopernik.

Wśród zaproszonych organizacji było Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk oraz Fundacja Rzeczpospolita Rowerowa z siedzibą w Rybniku, którzy zaprezentowali projekt pn.: "Narysuj trasę rowerową - społeczny portal planowania sieci tras rowerowych w powiecie rybnickim i Mieście Rybnik".

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi reprezentował Michał Stokłosa, zaś Fundację Rzeczpospolita Rowerowa z siedzibą w Rybniku Bazyli Kowalski oraz Mirosław Gomolewski.

 Projekt otrzymał grant w ramach konkursu "Nowe Technologie Lokalnie". - "Aplikacja jest zdecydowanie jedną z najlepszych, które powstały w wyniku konkursu" - przyznaje Michał Bielicki z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

"Aplikacja miała początkowo obejmować teren Rybnika i powiatu rybnickiego, ale szybko się okazało, że zainteresowanie jest znacznie większe - przyznaje Bazyli Kowalski. - Nie minął tydzień, a na stronie pojawiły się już ścieżki z całego Śląska. Aplikacja zrobiła prawdziwą furorę w sektorze organizacji pozarządowych. Stąd nasz udział w targach w Warszawie".

Głównym celem projektu jest stworzenie wyżej wymienionej aplikacji, która pozwoli swoim użytkownikom, którymi będą głównie mieszkańcy powiatu rybnickiego i Miasta Rybnik, na:

- tworzenie tras rowerowych zgodnie z potrzebami mieszkańców (rysowanie punkt po punkcie), a następnie robienie ich okresowych kompilacji,

- monitorowanie potrzeb mieszkańców w zakresie tworzenia infrastruktury rowerowej (wielu użytkowników rysujących trasy na podobnych odcinkach będzie widzieć trasy w różnych kolorach w zależności od tego jak duża jest potrzeba wdrożenia na jakimś odcinku trasy rowerowej),

- tworzenie kompilacji tras rowerowych rysowanych przez mieszkańców w celu wywarcia nacisku na władze samorządowe w zakresie kierunków rozwoju komunikacji rowerowej w Powiecie Rybnickim i Mieście Rybnik.

- oglądanie tras rysowanych przez innych użytkowników,

- tworzenie społecznej sieć tras rowerowych, która zostanie nałożona na aktualną siatkę tras rowerowych na obszarze realizacji projektu.

Projekt był realizowany w okresie od 25 lutego 2013r. do 25 kwietnia 2013r. i swym zasięgiem terytorialnym objął powiat rybnicki i Miasto Rybnik.

Obecnie aplikacja obejmuje większą cześć Śląska, lecz w zamyśle pomysłodawców jest jej rozszerzenie na teren całej Polski i nie tylko.

"Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej narysujtrase.pl i korzystania z tras rowerowych oraz do tworzenia własnych" - zachęca Michał Stokłosa.
top_baner
do góry