Strona główna/Urząd/Aktualności/Targi edukacyjno-zawodowe. Relacja

Targi edukacyjno-zawodowe. Relacja

Aktualności 12 Kwietnia 2012

Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach już po raz czwarty odbyły się Targi Edukacyjno-Zawodowe. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy, Śląską Wojewódzką Komendę w Katowicach, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Katowicach, przy wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce – Leszczynach, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwionce-Leszczynach i Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. 

Targi odbyły się w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" współfinansowanego ze środków UE. Stanowiły okazję do zapoznania się z ofertami pracy w regionie, znalezienia stażu czy praktyk zawodowych w określonej branży. Zgromadziły bezrobotnych, absolwentów szkół i osoby zainteresowane zmianą pracy. 


"Do udziału w targach udało nam się zaprosić ponad trzydziestu wystawców – powiedziała Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. - Ponieważ w tej chwili młodzi ludzie podejmują decyzję dotycząca wyboru następnego etapu kształcenia, staraliśmy się zaprezentować również bogatą ofertę szkół ponadgimnazjalnych i policealnych".

Poparcie dla organizowania tego typu wydarzenia w gminie wyraził burmistrz Wiesław Janiszewski, który objął targi patronatem: "Pomimo kryzysu, który obserwujemy na rynku pracy, gmina podejmuje szereg czynności m.in. organizując dzisiejsze targi, po to, aby ułatwiać naszym mieszkańcom proces poszukiwania zatrudnienia – wyjaśniał burmistrz W. Janiszewski. - Zauważamy także pierwsze rezultaty działań na rzecz pozyskania inwestorów, czyli w efekcie tworzenia nowych miejsc pracy".Halina Czaplicka reprezentująca na targach Zakład Odsalania Dębieńsko Sp z o.o. zachęcała do składania ofert na stanowiska elektryka i spawacza. "Do prac fizycznych chętnych nie brakuje, trudno natomiast znaleźć wykwalifikowanych pracowników – fachowców. Nie wymagamy doświadczenia, tylko odpowiednich kwalifikacji zawodowych, oferujemy umowę o pracę" - wyjaśniała H. Czaplicka.

"Bardzo wielu mieszkańców Czerwionki-Leszczyn odwiedza nasz urząd – mówiła Marlena Bergielska z Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. - Często także osoby, które chciałyby zmienić dotychczasową pracę i szukają u nas ciekawszych propozycji. Przeważnie mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn poszukują pracy wyłącznie  na terenie gminy – dojazd stanowi dla nich podstawową barierę. W tej chwili mamy np. ofertę dla mechanika samochodowego, blacharza, ślusarza – spawacza i kierowcy".
"Pomimo odległości warto sprawdzać także oferty, które oferuje nasz punkt – przekonywała Dorota Cnota z Punktu Pośrednictwa Pracy w Wodzisławiu Śląskiem. Zachęcamy, aby zaglądać na naszą stronę internetową , ciągle pojawiają się nowe oferty na umowę o pracę czy zlecenie".

Po raz pierwszy na targach wystawiała się firma Nifco Korea Sp. z o.o. To koncern zajmujący się produkcją detali z tworzyw sztucznych dla branży samochodowej. "W związku z nową inwestycją - budową fabryki komponentów plastikowych poszukujemy kandydatów do pracy w Żorach na stanowisku elektryka, lakiernika, operatora montażu oraz asystenta działu sprzedaży. Oferujemy stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, możliwość rozwoju poprzez zdobywanie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, atrakcyjny cykl szkoleń dla nowego pracownika. 
Prognozujemy w najbliższym czasie bardzo duży wzrost zatrudnienia, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych ofert" - zachęcała Magdalena Janiec reprezentująca firmę.


"Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy udowodnić, że dla naszych mieszkańców jest szansa na zdobycie pracy. Organizując targi chcieliśmy także zmotywować osoby korzystające z pomocy OPS-u do aktywnego poszukiwania ofert dla siebie" – wyjaśniała Monika Stępień-Grzegorzyca z OPS.

Dużym zainteresowaniem młodzieży odwiedzającej targi cieszyły się stoiska placówek oświatowych. Swoją ofertę przedstawili:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach,

Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Knurowie,
Zespół Szkół Mechanicznych w Rybniku,
Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej w Rybniku,
Szkoła Sztuk Pięknych w Gliwicach,
Medyczna Szkoła Policealna w Rybniku, 
Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Rybniku,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czerwionce-Leszczynach, 
ŻAK Rybnik,
AP Edukacja,
Akademia Humanistyczno –Ekonomiczna w Wodzisławiu Śląskim.


"Poza bogatą ofertą kierunków, naszym atutem jest świetna infrastruktura – przekonywał Piotr Buchta, dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. - Szkoła dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami komputerowymi, centrum multimedialnym, biblioteką i czytelnią z dostępem do internetu, nowoczesną salą gimnastyczną i siłownią, nową pracownią elektryczną, laboratorium ochrony środowiska, atrakcyjnymi pomocami naukowymi oraz sprzętem multimedialnym. Wybór naszej szkoły dla rodziców oznacza bezpieczeństwo uczniów, łatwy dojazd, a więc wygodę i mniejsze wydatki, nauczanie języków obcych w szkole bez konieczności korepetycji, możliwość skorzystania z e-wywiadówki i wiele innych".

W uroczystym otwarciu targów uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Aleksandra Chudzik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marek Profaska, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny Andrzej Raudner, Wojewódzki Komendant OHP Mariusz Pawelec i Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Katowicach Halina Koprowska.

Relacja tv:

http://telewizjatvt.pl/raport/2012-04-11/6349

top_baner
do góry