Strona główna/Urząd/Aktualności/Szkaciorze w Szczejkowicach

Szkaciorze w Szczejkowicach

Aktualności 28 Lutego 2012

W minioną sobotę w Wiejskim Domu Kultury w Szczejkowicach odbył się II Turniej skata o Puchar Sołtysa.

Przez blisko pięć godzin miłośnicy tej najpopularniejszej gry karcianej na Śląsku rywalizowali o zwycięstwo. "Turniej to świetny sposób na spędzenie sobotniego południa, ale emocji również tu nie zabrakło" – podkreślali uczestnicy.
Do Szczejkowic zjechali "szkaciorze" z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Jastrzębia Zdroju, Suszca, Pszczyny, Łazisk Górnych, Ornontowic i oczywiście Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Najmłodszy uczestnik rozgrywek miał dwadzieścia cztery lata, najstarszy – osiemdziesiąt.

"Poziom turnieju jest bardzo wysoki – wśród uczestników znaleźli się także Indywidualni Mistrzowie Polski Seniorów – podkreślał sołtys Ryszard Bluszcz, który sam jest fanem skata. - Kiedy miałem pięć lat, dzięki ojcu i braciom, doskonale wiedziałem, co to jest licytacja, czyli po śląsku – rajcowanie. Szybciej niż w "Piotrusia" czy w "wojnę" nauczyłem się grać w skata" - wspomina.
Podobnie poseł Marek Krząkała, który turniej objął patronatem, dodaje z sentymentem - "Jako dziecko grałem już w skata, bo ojciec i brat potrzebowali trzeciej osoby do rozdania".

Sołtys Bluszcz podkreśla, że o zwycięstwie w skacie w 90% decyduje karta, a w 10% umiejętności. Po zsumowaniu punktów z trzech rozgrywek okazało się, że najlepiej karta szła mieszkańcom Żor. Pierwsze trzy miejsca zdobyli żorzanie – Stefan Schulz z sekcji skatowej Wisus Żory był pierwszy, drugie miejsce przypadło Rafałowi Gierszowi, a trzecie Joachimowi Gordoniowi. Laureat poprzedniej edycji turnieju – Rejmund Adamczyk z Dębieńska był ósmy. W rozgrywkach udział brała także jedna kobieta – Monika Gajda – zajęła ona trzydzieste dziewiąte miejsce. Sołtys R. Bluszcz uplasował się cztery oczka wyżej.

Fundatorami nagród dla laureatów byli:
Poseł RP – Marek Krząkała
Starosta Powiatu Rybnickiego - Damian Mrowiec, w którego imieniu nagrody wręczyła wicestarosta Aleksandra Chudzik
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny - Wiesław Janiszewski
Przewodnicząca Komisji Działalności Gospodarczej, Promocji i Rozwoju – Jolanta Szejka
Sołtys Szczejkowic- Ryszard Bluszcz

oraz
firma Jardex

do góry