Strona główna/Urząd/Aktualności/Sukcesy młodych fizyków z Czerwionki-Leszczyn

Sukcesy młodych fizyków z Czerwionki-Leszczyn

Aktualności 20 Kwietnia 2010

"Chcesz omotać mnie to powiedz, czemu działa odrzutowiec" śpiewała przed laty Kasia Sobczyk. Z tym zadaniem bez trudu poradziliby sobie uczniowie z Czerwionki-Leszczyn, którzy uczestniczyli w projekcie "Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką". 

Projekt współfinansowany z funduszy unijnych dawał możliwość realizowania pasji związanych z fizyką, eksperymentowania i poznawania najnowszych odkryć, a skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział 2240 uczniów – wyjaśniał autor projektu Lech Głazunow. 

Na podstawie konkursu przeprowadzonego na platformie projektu najlepsi młodzi fizycy wzięli udział w warsztatach w ośrodku naukowo-badawczym CERN w Genewie.

To prestiżowe wyróżnienie spotkało 41 uczniów, w tym aż sześcioro z naszej gminy!

Wczoraj w Zespole Szkół nr 1 w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie podsumowujące realizowany projekt, w czasie którego uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu oraz zaprezentowali swoje eksperymenty fizyczne.

Można było zobaczyć maszynę parową z szybkowaru, windę z kubeczka i sznurka oraz "coś na sprężone powietrze". 

Uczniowie otrzymali z rąk wiceburmistrza Andrzeja Raudnera oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Iwony Flajszok pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. "Jesteście przyszłością naszej gminy więc z dumą mówimy o waszych sukcesach. Stanowicie potwierdzenie naszego hasła promocyjnego "Czerwionka-Leszczyny. Złoża sukcesu. Cieszę się, że w taki sposób rozsławiacie naszą miejscowość. A my chcemy wspierać waszą wytrwałość, konsekwencję i pasję w rozwijaniu zainteresowań fizyką – gratulował i dziękował A. Raudner. 

Polecamy również artykuł, dotyczący wizyty w CERN, który ukazał się w Gazecie Wyborczej.

Galeria zdjęć:

do góry