Strona główna/Urząd/Aktualności/Sukces uczniów SP8

Sukces uczniów SP8

Aktualności 8 Listopada 2017

Uczniowie piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 8: Łukasz Szymura i Mikołaj Mordal, należący do Klubu Młodego Odkrywcy „Wektorki”, działającego w tej placówce, zostali laureatami konkursu Intel Make Tomorrow i wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji E(x)plory . W dniach 20 i 21 października br. mieli oni możliwość zaprezentowania swojego projektu „Inteligentny parking” przed publicznością zgromadzoną na Explory Week 2017 w Gdyni.

Cała przygoda zaczęła się od poznania zestawu BeCreo składającego się z płytki Intel Genuino/Arduino 10 (z żyroskopem i akcelerometrem) oraz 11 dodatkowych modułów elektronicznych. Do programowania płytki wykorzystuje się dedykowaną aplikację BeCreo pozwalającą programować z wykorzystaniem wizualnych bloczków. Dzięki temu chłopcy zapoznali się z pojęciami programistycznymi, znaczeniem aktuatorów i czujników w technologii, działaniem urządzeń/modułów elektronicznych, ograniczeniami wynikającymi z technologii, możliwościami jakie daje wykorzystanie płytki Intel Genuino/Arduino 101. Intel Make Tomorrow to pilotażowy program firmy Intel, w którym przeszkoleni trenerzy zachęcają młodzież do korzystania z nowy technologii i wykorzystują do tego zestawy Be Creo. Projekt ten skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-19 lat. To w ramach tego programu został ogłoszony konkurs na nowatorskie projekty uczniowskie, a młodzi odkrywcy zmierzyli się z wyzwaniami mającymi konkretne odniesienie do rzeczywistości.

Chcąc wziąć udział w tym konkursie Łukasz i Mikołaj opracowali i stworzyli swój własny projekt konkursowy. Pomysł na „Inteligentny parking” wziął się z tego, iż chłopcy widzieli już podobne rozwiązania na lotnisku w Krakowie czy w galerii handlowej w Katowicach i wiedzieli, jak to ułatwia życie kierowcom. Zaczęli się zastanawiać nad tym, jakich czujników można użyć do informowania kierowców czy miejsce jest wolne czy zajęte. Zbudowali z kartonu model parkingu na 2 pojazdy oraz zaprogramowali czujnik światła i odległości. Gdy autko zajmuje 1. stanowisko parkingowe i zbliża się do czujnika odległości, uruchamia się sygnał dźwiękowy, gaśnie dioda zielona i zapala się czerwona, co oznacza, że miejsce jest zajęte. Na stanowisku 2. to odpowiednio zaprogramowany na obecność auta czujnik światła włącza/ wyłącza czerwona i zieloną diodę.

Projekt młodych programistów z SP 8 zachwycił jury konkursu. Chłopcy zostali najmłodszymi zwycięzcami i wraz z 10 innymi zespołami zostali zaproszeni do Gdyni na największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie. Tam mieli możliwości prezentowania swojego projektu na specjalnie dla nich przygotowanym stanowisku oraz opowiadali o nim na scenie, gdzie wywiad z młodymi naukowcami prowadził dr Tomasz Rożek. W programie festiwalu nie zabrakło czasu na atrakcje, a największą z nich było spotkania z Kajetanem Kajetanowiczem, który opowiadał o swoich rajdowych doświadczeniach. Poza tym były pokazy doświadczeń, zabawy z robotami i symulatory zderzeń czy dachowania.

Po powrocie do domu chłopcy postanowili nie przerywać pracy nad swoim modelem i już mają pomysł na jego rozbudowę. Dzięki kontaktom nawiązanym podczas pobytu w Gdyni mają możliwość konsultowania swoich koncepcji z najlepszymi specjalistami w kraju z dziedziny programowania.

Dyrekcja SP 8 im. R. i Z. Pietrasów w Czerwionce - Leszczynach gratuluje rodzicom Łukasza i Mikołaja. Szczególne uznanie zaś kieruje pod adresem pani Małgorzaty Szymury - nauczyciela  fizyki ZS w Czerwionce - Leszczynach za inicjatywę powołania oraz organizacje działalności Koła Młodych Odkrywców "Wektorki"

do góry